Zeman zveřejnil argumenty pro euro, podle Singera neodráží realitu

| redakce

Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera ve čtvrtek zveřejněné argumenty prezidenta Miloše Zemana ohledně přijetí eura přímo neodrážejí realitu nebo ignorují kontext ekonomického vývoje. Guvernér to napsal na svém blogu. Prezident ve svém textu mimo jiné argumentoval tím, že koruna neuchovává nejlépe svou hodnotu a podléhá velkým výkyvům, zatímco euro je stabilnější měna. Podle něho by také část investic směřujících na Slovensko skončila v Česku, pokud bychom měli euro.

Zeman ve svém textu, který otisklo čtvrteční Právo, uvedl, že od roku 1999 se snížila hodnota české koruny o 46 % vlivem inflace, kterou řídí Česká národní banka. Euro podle Zemana za stejnou dobu přišlo o 39 % hodnoty. "To ovšem neodráží úspěšnost měnové politiky České národní banky ani Evropské centrální banky, ale prostý fakt, že zatímco jádro eurozóny již na přelomu tisíciletí dávno představovaly stabilizované nízkoinflační ekonomiky, u nás byla v té době pod vládou vedenou právě Milošem Zemanem teprve dokončovaná ekonomická transformace," uvedl Singer.

Navíc podle guvernéra k inflaci vyšší měrou než v eurozóně přispívalo v Česku zvyšování nepřímých daní, tedy politika vlády. "Pokud se podíváme na data dostupná od konce roku 2002, vzrostla cenová hladina u nás bez vlivu změn daní jen o necelých 20 %, zatímco v eurozóně o 22 %," uvedl Singer.

Ten dále upozornil, že do EU Česká republika vstoupila až v roce 2004, takže nebylo formálně možné euro přijmout dříve než v roce 2007. "Srovnání inflace za tak dlouhé období tedy žádný smysl nedává," dodal.

Prezident dále mimo jiné uvádí, že koruna podléhá velkým výkyvům kvůli spekulantům a "naproti tomu spekulovat proti společné evropské měně je skoro nemožné". Singer k tomu uvádí, že na počátku tohoto tisíciletí stoupla hodnota eura zhruba o 50 %, aniž by tomu odpovídal nějaký pokrok ekonomických základů eurozóny. Dnes naopak evropská měna prudce oslabuje, za poslední rok ztratilo euro vůči dolaru čtvrtinu své hodnoty. "Euro samotné je předmětem spekulací v takové míře, ve které je nezažívá žádná jiná světová měna s výjimkou amerického dolaru," uvedl guvernér.

Dalším argumentem Zemana pro zavedení eura je příliv investic na Slovensko. To je však podle Singera omyl, který vyvracejí celkové statistiky přímých zahraničních investic. "I při jejich velkých výkyvech lze konstatovat, že dlouhodobě vždy více investic na občana či jednotku výstupu přitékalo do ekonomiky české. Po zavedení eura se tyto nůžky pro slovenskou ekonomiku dále nepříznivým způsobem rozevřely," uvedl guvernér.

Singer dále k roli banky ohledně přijetí eura upozornil, že shoda s reprezentací centrální banky v otázce zavedení eura není zdaleka tak zásadní, jak se mnozí domnívají. "Centrální banky včetně té, kterou zde reprezentuji, nejsou hybatelem vývoje, ale prostým vykonavatelem vůle politiků, případně voličů, je-li jim tato otázka přímo referendem svěřena," uvedl Singer. Tak bylo podle něj euro proti vůli relevantní reprezentace Bundesbanky zavedeno v Německu a proti vůli reprezentace dánské či švédské centrální banky naopak v daných zemích nezavedeno. "Navíc ČNB byla do této chvíle při projednávání materiálů týkajících se eura vždy schopna nalézt s vládou věcnou shodu," dodal guvernér.

Prezident Zeman se v neděli sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem financí Andrejem Babišem a guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem. Tématem jejich schůzky bude právě otázka přijetí eura v České republice.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama