ČNB na květnovém zasedání ponechala politiku beze změny, zlepšila ale prognózu růstu ekonomiky pro příští rok

| redakce

Bankovní rada ČNB na svém květnovém zasedání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Rada také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru nad hladinou 27 EUR/CZK.

Uvedený kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení kurzu koruny pod úroveň 27 EUR/CZK, na slabší straně hladiny 27 EUR/CZK banka kurz nechává bez zásahu pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

ČNB zároveň zveřejnila novou prognózu. Měnově-politická inflace podle ní v dubnu bude 0,1 %, v květnu spadne na nulu a v červnu zrychlí na 0,2 %. Meziroční přírůstek spotřebitelských cen by měl v dubnu a květnu činit 0,3 % a v červnu by měl zrychlit na 0,4 %.

Bankovní rada ČNB vyhodnotila rizika nové prognózy jako protiinflační a je připravena posunout hladinu kurzového závazku, pokud by došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků, schopných mimo jiné způsobit propad domácí poptávky, nebo k systematickému poklesu inflačních očekávání.

Prognóza inflace ČNB (květen 2015)
Prognóza inflace ČNB (květen 2015)Zdroj: ČNB

Banka v nové prognóze nadále počítá s růstem ekonomiky o 2,6 % v letošním roce. Pro příští rok centrální banka odhad zlepšila na 3,2 % z únorových tří procent.

Pro druhé čtvrtletí 2016 počítá centrální banka s inflací 1,5 % a pro třetí čtvrtletí 2016 s růstem cen o dvě procenta. V minulé prognóze odhadovala, že inflace bude 1,6 %, respektive 2,1 %.

Prognóza HDP ČNB (květen 2015)
Prognóza HDP ČNB (květen 2015)Zdroj: ČNB

Prognóza ČNB počítá se stabilitou tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni a využíváním kurzu koruny jako nástroje měnové politiky minimálně do druhé poloviny roku 2016.

"Rizika nové prognózy ČNB vyhodnotila jako protiinflační, patrně s ohledem na riziko nižšího než očekávaného růstu domácích mezd a možného posílení kurzu koruny vůči euru. K žádné změně nedošlo v případě plánovaného ukončení devizových intervencí, ke kterému by nemělo dojít dříve než v druhé polovině příštího roku. Pokračující nízkoinflační vývoj dle nás v budoucnu donutí ČNB oddálit upuštění od z devizových intervencí (exit) do roku 2017," napsal po jednání bankovní rady ČNB Jan Šedina, ekonom z České spořitelny.

Ministerstvo financí podle dubnové prognózy počítá v letošním roce s růstem ekonomiky o 2,7 % a v příštím roce o 2,5 %. Podle nejnovější prognózy Evropské komise česká ekonomika letos vzroste o 2,5 % a příští rok růst zrychlí na 2,6 %. Podle průzkumu mezi dvaceti českými odbornými institucemi, které zveřejnilo v dubnu ministerstvo financí, má česká ekonomika v příštích letech růst tempem okolo 2,5 % ročně.

Tisková konference Miroslava Singera

Singer: Celková inflace se na počátku roku pohybovala kolem nuly, tedy hluboko pod cílem banky. Očekáváme, že se pod cílem bude pohybovat i ve zbytku roku.

Singer: Na nízkou inflaci měly vliv nízké ceny ropy, deflační tlaky v eurozóně a pokles cen potravin.

Singer: Ekonomický růst bude letos zrychlovat díky uvolněným měnovým podmínkám, zvyšující se zahraniční poptávce i nízkým cenám ropy. Tempo růstu mezd v podnikatelské sféře se zvýší, v nepodnikatelské sféře mzdy porostou velmi rychle.

Singer: Roste optimismus z celkových přínosů kroků Evropské centrální banky pro region.

Singer: Nová prognóza se podle mého názoru od té poslední odchyluje pouze nepatrně. Mírně zvyšuje předpověď růstu a mírně snižuje předpověď inflace. Prognóza nás nevedla k tomu, abychom řešili, zda se změnila pravděpodobnost dalšího uvolňování měnové politiky. Pravděpodobnost dalšího uvolnění je tedy vyšší než byla na začátku roku.

Singer: Finální rozhodnutí o vstupu Česka do eurozóny je ryze politické a tato vláda ho přijímat nehodlá. Z technického hlediska je zapotřebí minimálně tří let. Tato vláda ukončí své volební období v roce 2017 a 2017 plus 3 je 2020. Dále za tento termín podle mě nemá zatím cenu nahlížet.


Analytici ponechání politiky beze změny všeobecně očekávali. "Známý výrok Benjamina Franklina, že na světě jsou jediné dvě jistoty, a to daně a smrt, dostává v českém prostředí nový rozměr. Jistotou se v poslední době totiž vyznačují i pravidelná zasedání bankovní rady ČNB. Oněmi jistotami je ponechání hlavní úrokové sazby na technické nule a ponechání závazku udržovat korunu nad hladinou 27 EUR/CZK," řekl před zveřejněním rozhodnutí analytik ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Ani analytik z Home Credit Michal Kozub neočekával oproti předchozímu zasedání banky změnu politiky. "V tomto ohledu nepředpokládám, že by došlo k použití alternativních nástrojů, o kterých se mnohdy spekuluje," uvedl. Překvapení neočekával ani hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Podle analytika z GE Money Bank Petra Gapka by uvolněná měnová politika (nulové úrokové sazby a měnové intervence) měla zůstat do druhé poloviny příštího roku.

"Navzdory lepším datům z ekonomiky a vyššímu růstu cen čekáme, že ČNB ponechá svoji měnovou politiku beze změny. Možná bude opět diskutovat o ostatních nástrojích pro případné další uvolnění, kurz by ale měl zůstat prvním nástrojem. Opuštění intervenční hladiny ze strany ČNB ponecháváme na čtvrté čtvrtletí 2016," uvedl na konci minulého týdne ekonom ze Citibank Jaromír Šindel.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama