Jak se změnil americký trh za posledních 20 let a 1 akciový tip navrch

| redakce

Larry Robbins je zakladatel, portfoliomanažer a ředitel Glenview Capital Management. Tento týden na Sohn Investment Conference hovořil hlavně o jedné své oblíbené firmě, nabídl ale i rychlé ohlédnutí za uplynulými dvaceti lety na trzích v USA.

Index S&P 500 byl v roce 1995 někde mezi 500 a 600 body, letos v květnu se pohybuje na úrovni 2 100 bodů. "Před dvaceti lety jistě mnozí říkali, jak jsou akcie nadhodnocené. Od té doby přidaly včetně dividend asi 500 %. I proto bych byl opatrný s medvědími výhledy, jimiž se trh nyní jen hemží," uvedl.

Zisky amerických firem od té doby narostly o více než 240 %, což ovšem ukazuje, že ocenění trhu je nyní vyšší než v roce 1995. Návratnost kapitálu a dividendový výnos byly před dvěma dekádami také atraktivnější než nyní, o výnosech dluhopisů ani nemluvě.

Byznys spojený s investicemi se výrazně proměnil. Například hedgeové fondy spravují zhruba 15krát více peněz. Trhem navíc nezřídka hýbou takzvaní aktivističtí investoři, jejichž snahy jim usnadňují všudypřítomná finanční média.

Americká ekonomika je v současnosti v rámci velkých bloků vyspělého světa nepochybně stále na špičce, některé její fundamenty se ale v posledních dvaceti letech významně zhoršily. Nejvíce je to patrné na zadlužení státu (65 % HDP v roce 1995 vs. 102 % HDP dnes) a baby boomers jsou o dvacet let starší.

Zmíněnou Robbinsovou oblíbenou firmou je farmaceutický gigant AbbVie. Ta jako mnohé další prý může těžit z toho, že je k dispozici velice levný kapitál. Akcie firmy jsou podle Robbinse "levné" (P/E pro rok 2016 okolo 12,5), společnost může růst skrze akvizice, případně odkupovat vlastní akcie (hotovost a dostupné úvěry okolo 20 miliard USD).

AbbVie vyrábí lék Humira, který se používá k léčbě řady závažných onemocnění, například Crohnovy choroby, zánětů kloubů, kožních nemocí a dalších. Wall Street se pře o to, zda AbbVie ustojí situaci, která může nastat v případě uvedení podobných biologických léčiv na trh. "I kdyby tyto léky byly uvedeny v roce 2017, AbbVie dokáže navyšovat zisk o 8-10 % ročně," míní Robbins. AbbVie navíc pracuje na stále pohodlnější aplikaci Humiry, která by brzy neměla vyžadovat injekce.

Zpětné odkupy až 30 % akcií společnosti z trhu do konce roku 2017 by podle investora mohly zvýšit cenu titulu o zhruba 15 USD. V případě nabídky na převzetí by akcie firmy mohly dokonce zdvojnásobit hodnotu.

AbbVie
Zdroj: Google

Zdroj: Bloomberg, The Reformed Broker

reklama
reklama