Hampl (ČNB): Kurz koruny budeme udržovat nad 27 EUR/CZK minimálně do prvního pololetí 2016

| redakce

Česká národní banka (ČNB) bude kurz koruny k euru udržovat nad hladinou 27 EUR/CZK minimálně do konce prvního pololetí příštího roku. Ve středu to řekl viceguvernér banky Mojmír Hampl. Současně Hampl uvedl, že rizikem dalšího vývoje je především možnost příliš pomalého růstu mezd. Posunovat termín trvání kurzového závazku podle Hampla zřejmě třeba nebude.

Hampl dále řekl, že banka bude připravena exit z intervenčního režimu "vyhladit" tak, aby zabránila prudkému posílení koruny, a že podle jeho osobního názoru by bylo ideální zanedlouho po ukončení kurzového závazku zvýšit úrokové sazby.

"Podle nás by příliš brzké zvýšení sazeb šlo proti záměru ČNB vyhlazovat posilování kurzu. Kvantitativní uvolňování ECB je naplánováno až do září příštího roku, takže zvýšení sazeb ECB je pravděpodobné nejdříve na začátku roku 2017. Pokud by ČNB zvýšila sazby dříve než ECB, bude vzniklý úrokový diferenciál tlačit na posilování kurzu. Takže podle našeho názoru bude muset ČNB ke zvyšování sazeb přistupovat opatrně," napsala Dana Hájková, ekonomka České spořitelny.

Zdroj: Bloomberg, Česká spořitelna

reklama
reklama