Analytici: Bankovní rada ČNB ponechá měnovou politiku beze změn

| redakce

Bankovní rada ČNB nechá na svém čtvrtečním zasedání svůj závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny a sazby nechá na nulové úrovni. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvody pro možné další oslabení koruny díky ekonomickým údajům z předchozích týdnů podle ekonomů definitivně zmizely.

"Měnové zasedání bankovní rady ČNB velmi pravděpodobně, stejně jako předchozí měnové schůze, skončí neměnnou měnovou politikou. Česká ekonomika se sice vyvíjí o něco lépe, než analytici předpokládali, nicméně růst poptávky se promítá do spotřebitelských cen jen pozvolna," uvedl hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.

Obavy týkající se možného posunu kurzového závazku výše, tedy oslabení koruny, jsou tak nyní podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera zbytečné. "Domníváme se také, že na příštím jednání ČNB nedojde ke změně načasování výstupu ze závazku, které je nyní plánováno na druhou polovinu roku 2016," uvedl.

Ani podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy nemají centrální bankéři nyní prakticky důvod k dalšímu oslabení koruny. "Otázkou se nyní zdá být spíše to, kdy opustí svůj intervenční režim, zda to bude až na přelomu let 2016 a 2017, nebo dříve. Zatím se vyjadřují v tom smyslu, že dříve to nebude, a u toho podle všeho zůstane i po měnově-politickém zasedání příští týden," uvedl.

Centrální bankéři tak na na nadcházejících zasedáních budou podle analytika ze společnosti AKCENTA CZ Miroslava Nováka vyčkávat a slovně usměrňovat kurz koruny k euru. "Ten, kdo očekává od ČNB nějakou akci, bude zklamán. Po ekonomických datech, která byla zveřejněna koncem května a v první polovině června, lze definitivně říci, že zvýšení intervenční hladiny je v tomto roce již mimo hru. Důležité je, že jakékoli změny v nastavení úroků či kurzového závazku jsou velmi nepravděpodobné i při pohledu na nadcházejících dvanáct měsíců," uvedl.

Úplně bez zajímavosti ovšem čtvrteční zasedání podle hlavního analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška nebude. Zájem se totiž bude soustředit na reakci ČNB na to, že poslední data o HDP i inflaci byla vyšší, než odhaduje ČNB v květnové prognóze. "Adekvátní reakcí by patrně byl posun v hodnocení rizik proti minulému zasedání, kdy podle ČNB převládala protiinflační rizika. Případné další signály měnové politiky přijdou až s novou prognózou ČNB začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama