Moody's snížila úvěrový rating ČEZ o jeden stupeň na A3

| redakce

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v úterý snížila hlavní úvěrový rating největší české energetické společnosti ČEZ o jeden stupeň na A3 z dosavadní známky A2. Zdůvodnila to přetrvávajícími nízkými velkoobchodními cenami elektrické energie, které podkopávají ziskovost společnosti. Výhled ratingu je stabilní, uvedla agentura.

ČEZ je podle Moody's vzhledem k převažujícímu typu výroby energie zvláště vystaven výkyvům velkoobchodních cen. Ty se po prudkém poklesu z minulých let sice od loňska stabilizovaly, v příštích dvou až třech letech ale bude jejich nadále nízká úroveň dále tlačit dolů provozní hotovostní toky společnosti. Tento ukazatel se podle Moody's začne stabilizovat až ke konci desetiletí.

"ČEZ již dokončil svůj hlavní program kapitálových výdajů a měl by začít generovat dostatečné množství provozního cash flow ke splacení dividend a snížení zadlužení. Očekáváme mírné snížení poměru čistého dluhu k EBITDA v následujících letech (z dvojnásobku v roce 2014 na 1,9násobek v roce 2017) navzdory vysokým dividendám (výplatní dividendový poměr v rozmezí 70-80 % čistého zisku). Náš názor na akcie ČEZ zůstává pozitivní," napsali k tomu analytici z České spořitelny.

"Předchozí rating od Moody's měl negativní výhled již více než dva roky, což je nezvykle dlouhá doba. Jelikož se za tuto dobu nezlepšily podmínky na trhu s elektřinou, snížení ratingu není překvapením," reagoval na dotaz ČTK mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. V letošním roce byl podle něj snížen rating i jiným velkým evropským energetikám, například EDF, E.ON a Fortum.

"Se snížením ratingu na A3 nám byl zároveň upraven výhled na stabilní, což znamená, že za nezměněných okolností ratingová agentura neočekává další úpravy ratingu," dodal mluvčí ČEZ.

Podle Moody's tlak na ziskovost společnosti dále zvyšuje nedávná změna politiky vyplácení dividend, kdy se jejich podíl ze zisku zvýšil z předešlých 50-60 % na 60-80 %, uvedla agentura. Moody's také upozornila, že společnost již dokončuje rozsáhlý investiční program, a měla by proto od roku 2016 vykazovat zlepšené hotovostní toky. U nich však agentura čeká zlepšení nejdříve od roku 2018.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama