Evropský parlament schválil investiční plán předložený Junckerem

| redakce

Evropský parlament schválil pravidla fungování Evropského fondu strategických investic (EFSI). Fond je základním pilířem tzv. Junckerova investičního plánu, který má v příštích třech letech získat ze soukromých a veřejných investic až 315 miliard eur. Vyplývá to ze středečního sdělení EP. Fond navrhla Evropská komise loni v listopadu.

Cílem investičního plánu je podpořit financování životaschopných investic v Evropské unii. Pro přijetí pravidel hlasovalo 464 z celkem 624 poslanců.

Návrh ještě musí schválit Rada ministrů. Ta vyjádřila podporu návrhu již 9. června a očekává se, že nová pravidla schválí definitivně již brzy. Plán by tak mohl vstoupit v platnost začátkem července a EFSI by měl začít fungovat do září.

"Junckerův plán je inovativním nástrojem, který v Evropě významně podpoří investice," uvedl v prohlášení zpravodaj výboru pro rozpočet José Manuel Fernandes. Plánu se přezdívá Junckerův podle šéfa EK Jeana-Claudea Junckera. "Na investice se v rámci plánu vynaloží 240 miliard eur a dalších 75 miliard půjde na podporu páteře naší ekonomiky: malé a střední podniky, které zajišťují dvě třetiny pracovních míst v soukromé sféře a představují 99 % podniků v Evropě," dodal.

Fond EFSI má mít k dispozici celkem 21 miliard eur, především z peněz Evropské investiční banky (EIB) a záruk z rozpočtu EU.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama