Podnikové objednávky v Německu v dubnu vzrostly o 1,4 %

| redakce

Zakázky německých průmyslových podniků v dubnu vzrostly více, než se čekalo. Ke zvýšení zakázek přispěla hlavně poptávka ze zahraničí. Zpráva, kterou v pátek zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství, naznačuje, že by průmyslová výroba největší evropské ekonomiky mohla po březnovém poklesu opět růst.

Celková hodnota nových zakázek se meziměsíčně zvýšila o 1,4 % po březnovém revidovaném nárůstu o 1,1 %. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že zakázky celkově vzrostou jen o 0,5 %.

Zakázky ze zahraničí se zvýšily o 5,5 %, z toho zakázky ze zemí eurozóny o 6,8 %. Domácí zakázky naopak o 3,8 % klesly. Nejvyšší růst zaznamenaly zakázky na spotřební zboží a zboží dlouhodobé spotřeby, a to o 4,5 %.

Německá ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, loni vzrostla o 1,6 %. V prvním čtvrtletí však růst zpomalil proti předchozím třem měsícům na 0,3 % z 0,7 % ve čtvrtém čtvrtletí. Mohl za to slabší vývoz. V letošním roce německá vláda očekává zvýšení hrubého domácího produktu o 1,8 %.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama