Singer (ČNB): Režim intervencí není potřeba měnit kvůli datům z ekonomiky

| redakce

Poslední data z ekonomiky podle guvernéra ČNB Miroslava Singera v zásadě potvrzují očekávaní centrální banky. Režim devizových intervencí tak není potřeba v současné situaci prodlužovat ani zkracovat. Vyplývá to z vyjádření Singera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. ČNB již delší dobu uvádí, že režim devizových intervencí neukončí dříve než ve druhé polovině roku 2016.

"Ekonomická realita není daleko od toho, co jsme čekali. V tuto chvíli data nedávají žádný důvod přemýšlet o tom, zda to není příliš dlouhé. Na druhou stranu se nezdá, že by to bylo potřeba prodlužovat. Já bych řekl, že v tuto chvíli je měnová politika přiměřená situaci," uvedl guvernér ČNB.

K dalšímu vývoji ekonomiky Singer uvedl, že očekává větší růst mezd, stejně jako po každé recesi. "Jsme třetinu ode dna ekonomického cyklu a máme pro zlepšení," uvedl Singer. Nižší míra růstu mezd (v prvním čtvrtletí o 2,2 %) je podle něj způsobena nabíráním nových pracovníků s nižšími mzdami a očekáváním lidí, které se v důsledku krize změnilo.

Ohledně přijetí eura Singer zopakoval, že rozhodnutí je politickým krokem, ke kterému ČNB dodá pouze odborné stanovisko. Na otázku, jak by sám hlasoval v případném referendu, nechtěl odpovědět. Případný vstup do eurozóny je podle něj dlouhodobý projekt. "Kdyby teď padlo rozhodnutí a vše se uskutečnilo bez problémů, tak do eurozóny vstupujeme 1. ledna 2019," upozornil Singer.

Vyjádřil se i ke krizi kolem Řecka. Případný bankrot země by přitom podle guvernéra měl minimální dopad na českou ekonomiku. Řecký problém je podle něj nyní více politická než ekonomická záležitost. "Nevím, zda si všichni uvědomují, že bankrot Řecka neznamená jeho odchod z eurozóny. Otázka ovšem je, jak v ní bude Řecko fungovat, když si nebude dlouhodobě schopné půjčit na zahraničních trzích," dodal guvernér ČNB.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama