Španělsko hodlá napřesrok opět omezit vládní výdaje

| redakce

Španělsko hodlá v příštím roce opět omezit vládní výdaje. Chce tak vykompenzovat snížení daní ohlášené minulý týden a zajistit dosažení rozpočtových cílů dohodnutých s Evropskou unií. Španělský ministr financí Cristóbal Montoro v pátek oznámil, že limit pro vládní výdaje v příštím roce klesne na 123,4 miliardy eur z letošních 129 miliard eur.

Ministr v pátek také řekl, že Španělsko hodlá příští rok snížit schodek veřejných financí na 2,8 % HDP z předpokládaných 4,2 % v letošním roce.

Španělský premiér Mariano Rajoy začátkem měsíce oznámil okamžité zavedení plánovaného snížení daní, které mělo podle původních předpokladů vstoupit v platnost až začátkem příštího roku.

Rajoy také zlepšil výhled španělské ekonomiky. Hrubý domácí produkt by měl podle nové prognózy v letošním roce stoupnout o 3,3 %, napřesrok by měl růst zpomalit na tři procenta. Předchozí vládní odhady počítaly v obou letech s růstem 2,9 %.

Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje letošní růst španělské ekonomiky na 3,1 %. Španělsko by se tak dle prognóz fondu mělo stát nejrychleji rostoucí ekonomikou v eurozóně.

Španělsko prošlo během pěti let dvěma recesemi, z nichž poslední skončila v závěru roku 2013. Za celý loňský rok však HDP vykázal růst o 1,4 % po poklesu o 1,2 % v předchozím roce.

V období od prvního čtvrtletí 2008 do druhého čtvrtletí 2013 klesla španělská ekonomika zhruba o osm procent. Pak se začala zotavovat a podle ministra hospodářství Luise de Guindose by se měla do konce příštího roku vrátit na úroveň před finanční krizí.

Země se ale stále potýká s vysokou nezaměstnaností. Vláda v pátek předpověděla, že v příštím roce míra nezaměstnanosti klesne pod 20 % ze současných 23,8 %.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama