Koruna má důvody posilovat, ne že ne!

| redakce

Česká koruna se v průběhu úterního obchodování opět vydala směrem k hladině 27 EUR/CZK. Dopoledne stanovila dokonce nový pointervenční rekord 27,045 EUR/CZK. Hladinu 27 EUR/CZK hlídá Česká národní banka, která se zavázala, že bude její prolomení směrem dolů bránit intervencemi.

"Od začátku roku se výrazně bortí argument ČNB, že koruna nemá důvod posilovat. Má. Zaprvé, oživení české ekonomiky a růst HDP rychlejší než růst v eurozóně spouštějí konvergenci a s ní spojené posilování koruny. Zadruhé, struktura platební bilance jasně ukazuje, že nejde o spekulativní tlaky, ale o reálné toky, které zvyšují rezervní aktiva České republiky (o 67 miliard korun od začátku roku). Předpokládáme proto, že ČNB začne více slovně intervenovat. Nicméně zajímavé bylo sledovat komunikaci banky po posledním zasedání, kdy působila velmi krotce a nevyužila žádnou možnost pohrozit trhu," říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Bankovní rada ČNB dala mandát svým obchodníkům, že mohou intervenovat, kdykoli to bude potřeba (nemusí proběhnout schůzka centrálních bankéřů).

Zdroj: Česká spořitelna

reklama
reklama