Koruna je k euru nejsilnější od začátku intervencí ČNB, posiluje k 27,02 EUR/CZK

| redakce

Česká měna se v pátek k euru dostala k 27,02 EUR/CZK, nejsilnější úroveň od zahájení kurzových intervencí České národní banky (ČNB) v roce 2013. ČNB zahájila intervence kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila české hospodářství.

Centrální banka v listopadu 2013 během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Česká Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 EUR/CZK na 26,98 EUR/CZK a v dalších dnech nad 27 korun za euro.

V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal a v posledních dnech se opět přiblížil hranici 27 korun. Letos v červnu bankovní rada ČNB zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun k euru.

Proti čtvrtečnímu závěru koruna v pátek kolem 17.00 SELČ zpevňovala k euru o sedm haléřů na 27,02 EUR/CZK. K dolaru naopak koruna oslabovala o šest haléřů na 24,91 USD/CZK.

"Dnešní zpráva o výrobní deflaci v ČR nijak nemotivuje ČNB, aby opustila intervence," uvedl Jiří Cihlář ze společnosti Next Finance. "Silnější už koruna za současných pravidel hry skoro být nemůže. V následujících dnech bude buď stagnovat, nebo spíše mírně oslabí," doplnil.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama