Koruna prý prolomila hladinu 27 EUR/CZK, analytici a ČNB nesouhlasí. Centrální banka přiznala, že v pátek intervenovala

| redakce

Česká měna se v pondělí před polednem dostala podle dat serveru Yahoo! Finance k euru na 26,99 EUR/CZK, a prolomila tak hranici bráněnou Českou národní bankou. Podle analytiků a obchodníků oslovených ČTK ale koruna hranici 27 korun za euro neprolomila. Analytici se domnívají, že se buď stala chyba při počítání kurzu, nebo se obchod uskutečnil mimo trh, což není pro centrální banku relevantní. ČNB ale mezitím potvrdila, že devizy nakupovala v pátek.

Centrální banka v minulosti opakovaně upozorňovala, že bude bránit hladinu 27 EUR/CZK proti proražení směrem dolů. Koruna je v těchto dnech na nejsilnější úrovni od zahájení kurzových intervencí v listopadu 2013, kdy byl kurz měny naposledy pod hranicí 27 korun za euro.

Česká národní banka uvedla, že v pondělí před polednem nebyla na mezibankovním devizovém trhu aktivní, protože se podle ní na trhu neuskutečnily žádné transakce s korunou pod hranicí 27 EUR/CZK. Server iHNED.cz ale s odvoláním na mluvčí ČNB napsal, že banka na měnovém trhu intervenovala v pátek. Banka tak na trhu devizy nakupovala poprvé od listopadu 2013. Koruna v pátek posílila na 27,04 EUR/CZK.

"Úlohou intervencí je podle nás ochránit hladinu 27 EUR/CZK, nikoli korunu výrazně oslabit. Co dále? Záporné úrokové sazby pro ČNB zůstávají možností, jejich zavedení by ale vyžadovalo větší tlak na intervenční hladinu koruny, i když bankovní rada ČNB na srpnovém zasedání tuto možnost pravděpodobně bude zvažovat," uvedl hlavní ekonom české Citibank Jaromír Šindel.

"Je možné, že se někde na mezibankovní platformě kurz pod 27 objeví. To je pak ale s největší pravděpodobností buď chyba, nebo někdo může podobný obchod udělat mimo trh. To ale pro trh jako takový a centrální banku není relevantní," poznamenal analytik z Komerční banky Marek Dřímal.

Rovněž hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že se do výpočtu mohl dostat údaj, u kterého se nakonec neuskutečnil žádný obchod. To se podle něj stalo již 6. července, kdy se v médiích objevila zpráva, že koruna šla pod 27 korun za euro. "Což ale nebyla pravda, bylo to způsobeno nepřesným výpočtem kompozitního kurzu Bloombergu v době, kdy byla na trhu velmi nízká aktivita," uvedl Seidler.

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila české hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 EUR/CZK na 26,98 EUR/CZK a v dalších dnech nad 27 EUR/CZK.

V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada ČNB zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun za euro.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama