Koruna posiluje pod 27,10 EUR/CZK, poprvé od začátku intervencí ČNB

| redakce

Kurz české koruny k euru v pátek odpoledne spadl pod 27,10 EUR/CZK, a přiblížil se tak hladině 27 EUR/CZK, kterou si Česká národní banka (ČNB) stanovila jako minimální kurz české měny. Začne centrální banka znovu prodávat koruny, aby kurz měny dostala dál od "kritické" úrovně?

"Eurokoruna dnes od rána postupně klesá a v odpoledních hodinách se podívala až pod 27,10, čímž se dostala na nejnižší úroveň od zahájení intervencí v listopadu 2013. Posilování koruny začalo po zveřejnění květnového zahraničního obchodu a zápisu z jednání bankovní rady ČNB z minulého týdne," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro Českou republiku. "Vzhledem k tomu, že zápis ČNB ani zahraniční obchod nepřinesly v zásadě nové informace, je načasování posilování poměrně překvapující a v této intenzitě bychom ho čekali spíše minulý týden po zasedání ČNB, na kterém banka prohlásila, že je vývoj ekonomiky pozitivní, a naznačila, že posun úrovně kurzového závazku výše je méně pravděpodobný."

Podle Seidlera je však trend posilování české měny odůvodnitelný vzhledem k pozitivnímu vývoji v tuzemské ekonomice a skutečnosti, že se trh přestal obávat dalšího oslabení koruny ze strany ČNB. !Domníváme se, že příznivá ekonomická aktivita postupně povede k posílení koruny až k hranici 27 EUR/CZK a ČNB bude muset na trhu svůj závazek aktivně bránit. Dnešní vývoj naznačuje, že by k testu kurzového závazku mohlo dojít již v průběhu letních měsíců. Nejpozději jej čekáme na přelomu 3. a 4. čtvrtletí tohoto roku," dodal Seidler.

reklama
reklama