Německo: Podnikové objednávky v květnu meziměsíčně klesly o 0,2 % (odhad: -0,4 %, duben: +2,2 %) meziročně o 4,7 % stouply (duben: +1,3 %)

| redakce

Zakázky německých průmyslových podniků v květnu klesly o něco méně, než se čekalo, díky růstu poptávky ze zahraničí, která zmírnila pokles na domácím trhu. Celková hodnota nových zakázek se meziměsíčně snížila o 0,2 % po dubnovém revidovaném zvýšení o 2,2 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters v průměru odhadovali, že zakázky celkově klesnou až o 0,4 %. Dubnový údaj byl revidován směrem vzhůru z původních 1,4 %.

Zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,2 %, zatímco analytici čekali jejich pokles o 0,4 %. Zakázky ze zemí v eurozóně se snížily o 1,5 procenta, ze zemí mimo eurozónu však stouply o 1,2 %. Domácí zakázky klesly o 0,6 %.

Německá ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, loni vzrostla o 1,6 %. V prvním čtvrtletí však růst německé ekonomiky zpomalil proti předchozím třem měsícům na 0,3 % z 0,7 % ve čtvrtém čtvrtletí. Mohl za to slabší vývoz. V letošním roce německá vláda očekává zvýšení hrubého domácího produktu o 1,8 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama