Americké akcie v pátek mírně zdražily, střízlivé zisky si odnášejí i za celý uplynulý týden

| redakce

Americké akciové trhy v první polovině pátečního obchodování kolísaly a hledaly jasnější směr. Ve druhé polovině seance se sjednotily a nakonec uzavřely mírně v plusu. Wall Street povzbudila série nových údajů, které naznačily příznivý vývoj americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí.

Dow posílil o 0,4 % na 17 477,40 bodu, S&P připsal 0,39 % na 2 091,54 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,29 % na 5 048,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,89 % na 12,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,19 %.

V zelených číslech páteční obchodní seanci zakončilo devět z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména sektoru veřejných služeb, průmyslovému odvětví a finančnímu sektoru. V mínusu skončilo energetické odvětví.

Za celý týden Dow zpevnil o 0,6 %, S&P 500 přidal 0,67 % a Nasdaq Composite stoupl o mírných 0,09 %.

Výrobní ceny v USA vzrostly v červenci třetí měsíc za sebou, což naznačilo, že tlak na pokles inflace kvůli nízkým cenám ropy ustává. Průmyslová výroba se minulý měsíc v USA zvýšila nejsilnějším tempem za osm měsíců.

Většina obchodníků a analytiků očekává, že americká centrální banka (Fed) začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby už v září. Kvůli nedávným nepřesvědčivým údajům z ekonomiky ale někteří předpokládají, že tento krok banka odloží na prosinec.

Americké akcie (14. srpna 2015)
Americké akcie (14. srpna 2015)Zdroj: Google

"Na trzích stále doznívají důsledky kroků čínské centrální banky," řekl David Lefkowitz, akciový stratég v UBS Wealth Management Americas. "Investoři budou až do zářijového zasedání americké centrální banky sbírat ekonomická data, z nichž se budou snažit odvodit, kdy Fed začne zvyšovat sazby. Pro následující období tak očekávám zvýšenou volatilitu," doplnil Mark Luschini, hlavní investiční stratég v Janney Montgomery Scott.

Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie chemického obra DuPont (+1,57 %), technologické společnosti Cisco Systems (+1,15 %) a konglomerátu General Electric (+1,12 %). Nedařilo se naopak cenným papírům ropné společnosti Exxon Mobil (-0,37 %), mobilního operátora Verizon Communications (-0,36 %) nebo zábavní společnosti Walt-Disney (-0,33 %).

Akcie maloobchodního prodejce J.C. Penney (+5,58 %) poskočily o více než pět a půl procenta poté, co společnost reportovala nižší než očekávanou ztrátu. Firma před začátkem obchodování uvedla, že v druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 138 milionů dolarů neboli 0,45 USD na akcii proti čisté ztrátě 172 milionů dolarů neboli 0,56 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Tržby firmy dosáhly v letošním druhém čtvrtletí 2,88 miliardy dolarů, loni činily 2,8 miliardy dolarů a trh letos za 2Q čekal 2,86 miliardy dolarů.

Dařilo se také akciím maloobchodního prodejce luxusního zboží Nordstrom (+4,28 %) poté, co firma oznámila vyšší než očekávaný zisk. Společnost uvedla, že ve druhém čtvrtletí dosáhla čistého zisku 211 milionů dolarů neboli 1,09 USD na akcii při tržbách 3,6 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem na akcii 0,95 USD a tržbami 3,3 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou FactSet v průměru čekali zisk na akcii 0,9 USD a tržby 3,68 miliardy dolarů. Firma současně zúžila pásmo výhledu celoročního zisku na akcii na 3,7 až 3,8 USD z původního odhadu 3,65 až 3,8 USD. Na úrovni tržeb společnost čeká meziroční zlepšení výsledku o 8,5 až 9,5 % (původní odhad: +7-9 %).

Cenné papíry distributora potravin Sysco (+7,42 %) přidaly přes sedm procent v reakci na oznámení investičního fondu Trian Partners Nelsona Peltze, že ve firmě získal zhruba 7% podíl.

V plusu uzavřely i akcie chemické společnosti DuPont (+1,57 %), na které analytik Jeffrey Zekauskas z banky JPMorgan Chase zvýšil investiční doporučení na "overweight" z "neutral" a současně posunul jejich cílovou cenu na 60 USD z předchozích 58 USD. Zekauskas uvedl, že oceňuje příznivý poměr rizika k potenciálním ziskům z držení akcií.

Nedařilo se naopak akciím výrobce her pro mobilní telefony a tablety King Digital Entertainment (-10,99 %), který ve čtvrtek po konci obchodování oznámil slabá kvartální čísla. Společnost uvedla, že v letošním druhém čtvrtletí dosáhla zisku 119,3 milionu dolarů neboli 0,38 USD na akcii po zisku 165,4 milionu dolarů neboli 0,52 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Upravený zisk na akcii byl 0,49 USD, když trh počítal se slabším výsledkem 0,42 USD. Zklamaly ale tržby, které se propadly na 489,5 milionu dolarů z 595,5 milionu dolarů. Analytici čekali v průměru 515 milionů dolarů.

Výrazně zlevnily také akcie provozovatele řetězce restaurací s mexickým jídlem El Pollo Loco Holdings (-20,7 %), který taktéž již ve čtvrtek po konci obchodování zveřejnil slabá hospodářská čísla. Firma uvedla, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 7,2 milionu dolarů neboli 0,18 USD na akcii proti zisku 6,6 milionu dolarů neboli 0,22 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Zklamaly ale opět tržby, které z loňských 86,9 milionu USD za druhé čtvrtletí stouply jen na 89,5 milionu USD. Čekal se výsledek 93 milionů USD.

Ropa WTI zlevnila na nové minimum za téměř šest a půl roku

Euro v pátek k dolaru oslabilo o 0,4 % na 1,111 EUR/USD, zatímco dolar k japonskému jenu ztratil 0,1 % na 124,30 USD/JPY. Měnový trh se zklidnil po otřesech vyvolaných nečekanou úterní devalvací čínského jüanu čínskou centrální bankou.

Čínská centrální banka po dvojí devalvaci jüanu ve čtvrtek uvedla, že pro další pokles kurzu už není důvod, a v pátek kurz měny podpořila. Její kroky zmírnily obavy z toho, že devalvace jüanu by mohla vést k "měnovým válkám", tedy konkurenčním devalvacím měn, zejména u asijských obchodních konkurentů Číny.

Světové ceny ropy v pátek klesly a severoamerická lehká ropa WTI sestoupila na nové minimum za téměř šest a půl roku. Srážejí ji vysoké zásoby ropy a odstávky rafinerií ve Spojených státech.

Ropa Brent je stále deset procent nad letošním lednovým minimem 45,19 USD za barel. Americká ropa je nyní mnohem slabší, což je důsledek odstavování rafinerií, které snižuje odbyt ropy v USA. Za týden WTI odepsala přes dvě procenta a barel Brentu zlevnil zhruba o procento.

Devalvace čínského jüanu a pokles kurzu čínské měny tento týden o tři procenta by měly vést k dalšímu tlaku na trh komodit, předpověděla investiční banka Goldman Sachs. Podle ní devalvace jüanu mění globální makroekonomickou situaci.

Počet aktivních ropných vrtů v USA za týden stoupl o dva na 672. V předchozím týdnu počet aktivních ropných vrtů stoupl o šest.