Pražská burza v pátek kolísala a nakonec mírně oslabila, za týden index PX klesl o necelé procento

| redakce

Index PX v pátek odepsal 0,23 % na 1 025,17 bodu. Za celý týden index odevzdal 0,75 %.

Největší objem obchodů zaznamenala v pátek skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 0,44 %. Za ní co do objemu následovaly cenné papíry Erste Group Bank (-0,18 %) a Komerční banky (+0,09 %). Vysokého zobchodovaného objemu dosáhla také společnost Pegas Nonwovens, která po čtvrtečním kvartálním rebalancování indexů MSCI posílila o 9,5 %. Naproti tomu O2 C.R. odepsala 2,64 %.

Po požáru v Litvínově pokračovaly v pátek v poklesu cenné papíry Unipetrolu, které odepsaly přes pět procent, a nedařilo se ani akciím pojišťovny VIG, které oslabily téměř o procento.

Pražská burza (14. srpna 2015)
Pražská burza (14. srpna 2015)Zdroj: BCPP

Týden na BCPP: Index PX -0,8 %, Fortuna -12 %, Pegas +14 %

Za celý uplynulý týden index PX klesl o 0,8 %. Nejvíce klesly akcie sázkové kanceláře Fortuna, nejvýrazněji zdražily akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. V předchozím týdnu index PX stagnoval.

"V uplynulém týdnu se investoři zaměřili hlavně na dění v Číně a Řecku. Čínská centrální banka nečekaně uvolnila devalvační pásmo pro národní měnu, a tím způsobila silnější výprodej na tamních aktivech (především obchodovaných v zahraničí) a také okolních měnách. Řecko pokračuje v krocích pro získání třetího záchranného balíku," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Řecký parlament již v noci na pátek schválil dohodu o třetím záchranném programu, který si země dojednala se zahraničními věřiteli. O pomoci Řecku v pátek v Bruselu jednají ministři financí eurozóny.

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla Fortuna, která ztratila 12,1 % na 69,30 koruny. Investoři negativně vnímají probíhající změny ve společnosti. Ty se v uplynulém týdnu projevily další změnou v personálním obsazení, kdy společnost opustil hlavní bookmaker. Změnu na tomto postu investoři neradi vidí a je vnímána negativně.

Naopak nejvíce rostoucí akcií byla Pegas Nonwovens s růstem o 13,8 % na 930 Kč. Vedle oznámení o zahájení očekávaného odkupu vlastních akcií byla společnost přeřazena v rámci indexů MSCI. Zařazení do více sledované rodiny indexů přilákalo investory.

Příští týden se investoři zaměří zřejmě na dění kolem Řecka a také na makroekonomické ukazatele, kterých je však na příští týden menší množství. "Vzhledem k absenci významnějších tržních faktorů očekáváme neutrální vyznění obchodního týdne s tím, že zájem může být opětovně opřen i o dění v Číně," dodal analytik.

Zdroj: BCPP, ČTK

reklama
reklama