Čínští experti hledají příčinu explozí v přístavu Tchien-ťin

| redakce

Stovky záchranářů a chemických expertů čínské armády pracují v pátek na místě dvou mohutných výbuchů nebezpečného materiálu, které ve středu večer otřásly čínským přístavním městem Tchien-ťin. Zatímco se odborníci snaží zjistit příčinu tragédie, při níž zemřelo nejméně 56 lidí a dalších více než 720 bylo zraněno, záchranáři pátrají po možných přeživších.

V pátek se jim podařilo najít jednoho z hasičů, který byl na místě explozí uvězněn 32 hodin.

Mezi oběťmi je i 21 hasičů z více než tisícovky záchranářů, kteří jako první zasahovali na místě neštěstí. Přes deset hasičů se stále pohřešuje, uvedla státní tisková agentura Nová Čína. Hasič, kterého se v pátek podařilo záchranářům najít, byl převezen do nemocnice s poraněními obličeje, hrudníku a nohou. K požáru došlo pozdě v noci a zasáhl zejména neobývané skladiště, jinak by nejspíš počet obětí byl ještě mnohem vyšší, uvedla agentura AP.

Bilance neštěstí patrně zatím není konečná - nejen kvůli neupřesněnému počtu pohřešovaných, ale i proto, že 71 zraněných je ve vážném stavu.

Státní tisková agentura Nová Čína uvedla, že záchranáři a hasiči bojují s časem, aby zachránili všechny zraněné a dostali pod kontrolu plameny. "Snažíme se dělat vše, co je v našich silách, abychom zachránili pohřešované," uvedl na dnešní tiskové konferenci šéf místních hasičů.

Chemici se kromě příčiny exploze snaží zjistit, zda nebylo okolí skladu kontaminováno životu nebezpečnými plyny, které by mohly ohrozit například zasahující hasiče. Společnost vlastnící sklad, kde k explozím došlo, měla v minulosti problémy s porušením bezpečnostních předpisů.

Rozlehlý přístav Tchien-ťin, který je desátý největší na světě, leží asi 150 kilometrů jihovýchodně od metropole Pekingu.

Více než 3 500 obyvatel okolí bylo evakuováno a strávilo dnešní noc v nouzových obydlích. Nad místem výbuchu stále stoupají sloupy kouře z ohně hořícího mezi zničenými skladišti a rozdrcenými přepravními kontejnery, tisícovkami spálených automobilů a přístavními budovami, z nichž zbyly jen obvodové zdi.

Skladiště, které explodovalo, bylo určeno k ukládání nebezpečných a toxických chemikálií. V době výbuchů v něm podle policie byl převážně dusičnan amonný, dusičnan draselný a karbid vápenatý. Odborníci na bezpečnost chemických látek uvedli, že karbid vápenatý reaguje s vodou a vzniká acetylén (ethyn) - vysoce výbušný plyn.

K výbuchu tak mohlo dojít ve chvíli, kdy hasiči pokropili vodou karbid vápenatý; podle agentury Nová Čína začalo ve skladišti hořet několik kontejnerů, které se hasiči vydali uhasit, a poté došlo k explozím.

Místní úřady skeptickou veřejnost ujistily, že při explozích nedošlo ke znečištění ovzduší. Jejich obavy ale nevyvrátily. Mnoho místních obyvatel v pátek vyrazilo do ulic s filtrující ochrannou maskou. "Běžně masku nenosím, ale úplně nedůvěřuji tomu, co vláda říká," uvedla jedna z místních žen, která vyšla ven spolu se svou šestiměsíční dcerou.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama