Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalila mezikvartální růst. Meziročně však expandovala rychleji

| redakce

Ekonomika eurozóny v druhém čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 0,3 % mezikvartálně, očekával se růst HDP o 0,4 %, stejně jako v předešlém čtvrtletí. Meziročně měla expanze podle odhadů zrychlit na 1,3 % z předchozího procenta, hrubý domácí produkt vykázal růst o 1,2 %. V celé EU ekonomika přidala mezikvartálně 0,4 %, stejně jako v prvním čtvrtletí, a meziročně 1,6 % po 1,5% růstu v prvních třech měsících letošního roku.

"Průzkumy mezi podnikateli naznačují, že ekonomika eurozóny bude nadále expandovat v čele se slušným růstem ve Španělsku a solidní německou ekonomikou. Skýtají ale jenom malou naději, že oživování nabere na síle," uvedla podle agentury Reuters společnost Capital Economics v komentáři.

Z předběžné zprávy Eurostatu vyplývá, že česká ekonomika patřila k nejrychleji rostoucím v celé unii. Hrubý domácí produkt ČR se meziročně zvýšil o 4,4 %, což je nejlepší výsledek ze všech zemí EU.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl HDP Česka vyšší o 0,9 %. Rychleji rostly jen ekonomiky Lotyška, Španělska a Švédska. Stejně rychle jako v ČR rostla i ekonomika v sousedním Polsku.

Německá ekonomika, která je největší v celém bloku, zrychlila růst a stoupla oproti prvnímu čtvrtletí o 0,4 %. Francouzská ekonomika stagnovala a růst italského HDP zaostal za odhady.

Tři roky v řadě klesá podle agentury Reuters ekonomika Finska, kterou zasáhl úpadek klíčových aktivit, ale také dopad dluhové krize v eurozóně a útlum ekonomiky v sousedním Rusku. Finský HDP se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,4 % a utrpěl čtvrtý mezikvartální pokles v řadě.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama