Evropské akcie v pátek zažily po předchozích výkyvech klidný den, za týden ale odepsaly i přes čtyři procenta

| redakce

Na evropské akciové trhy se v pátek po kolísavém obchodování v předchozích dnech vrátil klid a akcie zůstaly poblíž nuly.

Britský FTSE 100 ztratil v pátek 0,27 %, francouzský CAC 40 0,61 % a německý DAX 0,27 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil den jen lehce pod nulou se ztrátou 0,12 %.

"Nikomu se nechtělo před víkendem vstupovat do velkých pozic, obzvláště po tak nervózním týdnu," říká Benno Galliker, trader z Luzerner Kantonalbank. "Na trzích nyní panuje válka mezi investory, kteří si myslí, že nás ještě čeká pokles, a těmi, kteří se domnívají, že už bylo korekce dost. Spíše nyní převládá prostředí risk-off než risk-on," dodává.

Za celý týden STOXX Europe 600 odevzdal 2,73 %, a zažil tak první 5denní pokles za tři týdny. Ve středu zaznamenal index nejprudší pokles od října loňského roku, když Čínská lidová banka (PBoC) záměrně devalvovala jüan. Britský FTSE 100 za týden odevzdal 2,3 %, CAC 40 4,4 % a DAX rovněž 4,4 %.

Evropské akcie (14. srpna 2015)
Zdroj: Google

Západoevropský benchmark FTSEurofirst 300 klesl v pátek o 0,1 % a za celý týden ztratil tři procenta, nejvíce od počátku července. Zatím má letos ale k dobru stále asi deset procent díky podpůrným opatřením Evropské centrální banky (ECB).

"Každý má radost, že je tenhle týden u konce," říká Galliker. "Bylo to docela divokých pět dní, jak kvůli jüanu, tak kvůli poklesu cen ropy na šestileté minimum. Nyní musíme najít novou rovnováhu," dodává.

Čínský jüan po úterní devalvaci oficiálního kurzu klesl za týden o tři procenta, a zaznamenal tím nejhlubší pokles za více než dvacet let. Čína je po Spojených státech druhým největším odběratelem zboží z Evropské unie a pokles čínské měny by mohl tento export ztížit.

"Byl docela šok, co Čína udělala. Neobjevila se totiž žádná předběžná výstraha. Ještě se usazuje prach a trh si vybírá oddechový čas," řekl agentuře Reuters obchodník Markus Huber z firmy Peregrine & Black. Stabilizace jüanu by podle něj mohla obnovit důvěru na trhu.

Hlavní páteční události na evropských trzích

Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama