Pro Německo je účast MMF na záchraně Řecka klíčová

| redakce

Účast Mezinárodního měnového fondu (MMF) na třetím záchranném programu pro předlužené Řecko považuje Německo za klíčovou podmínku. Řekla to v pátek mluvčí tamní vlády Christiane Wirtzová. MMF se prozatím k pomoci Řecku připojit nechce, znovu plánuje své rozhodnutí přehodnotit až poté, co budou učiněny kroky k tomu, aby se dluh Řecka stal udržitelným.

"Opakovaně jsme v posledních týdnech dávali najevo, že účast MMF je pro německou vládu rozhodující. To se nezměnilo," řekla Wirtzová na tiskové konferenci. "MMF svou účast svázal s jistými podmínkami a naznačil, že pokud budou splněny, chystá se k záchrannému balíku připojit," řekla podle agentury Reuters mluvčí.

Měnový fond považuje současné řešení předluženosti Řecka za nedostatečné. K tomu, aby se dluhové břemeno stalo pro Atény udržitelným, je podle něj třeba oddálit lhůty splatnosti, a to možná až o 30 let. MMF už dříve avizoval, že dává přednost odpisu řeckého dluhu. Proti takovému řešení je ale Německo, které se naopak staví otevřeněji k možnosti prodloužit splatnost dluhů.

O dohodě mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli o novém záchranném programu pro tuto zadluženou zemi bude dnes odpoledne v Bruselu mimořádně jednat euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny. Jde přitom už o třetí záchranný program, měl by být ve výši až 86 miliard eur.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama