Exploze v čínském přístavu Tchien-ťin si vyžádaly nejméně 85 mrtvých, v místě výbuchu byl i smrticí kyanid sodný

| redakce

Středeční výbuchy nebezpečného materiálu v čínském přístavním městě Tchien-ťin si podle nejnovějších údajů vyžádaly nejméně 85 mrtvých, včetně 21 hasičů. Informovala o tom agentura AP. Více než 720 lidí bylo zraněno a několik hasičů se stále pohřešuje. Na místě navíc po několika nových explozích opět začalo hořet, uvedla v sobotu agentura China News Service. Čínské úřady nařídily evakuaci prostoru tří kilometrů od dějiště středeční exploze, protože na místě byly vysoce toxické látky nebezpečné lidskému zdraví, mezi nimi i kyanid sodný.

Bilance neštěstí ještě nemusí být konečná, a to zejména kvůli pohřešovaným a těžce zraněným lidem. Podle úřadů je v nemocnicích 33 lidí v ohrožení života. Reportéři v Tchien-ťinu navíc v sobotu ohlásili, že na spáleništi tři dny po prvním výbuchu vypukl další požár. Nejprve prý bylo slyšet sedm nebo osm explozí, poté z místa začal stoupat kouř.

Úřady i dnes pokračují v evakuaci lidí, kteří bydlí v dosahu zničeného skladiště, uvedla agentura Nová Čína. Panuje totiž podezření, že látky, které ve zničeném areálu byly, mohou kontaminovat okolí a ohrozit lidské zdraví. Podle agentury AFP experti na místě našli například stopy vysoce toxického kyanidu sodného. Společnost vlastnící sklad, kde k explozím došlo, měla v minulosti problémy s porušením bezpečnostních předpisů.

Výbuchem bylo poškozeno 17 tisíc domácností, 1 700 firem a 675 obchodů. Na 6 300 lidí, kteří zůstali bez střechy nad hlavou, našlo dočasné útočiště ve 12 školních budovách a dalších veřejných budovách. Evakuovaných ale bude dál přibývat.

Skladiště, které explodovalo, bylo určeno k ukládání nebezpečných a toxických chemikálií. Odborníci se nyní snaží zjistit příčinu tragédie. Rozlehlý přístav Tchien-ťin, který je desátý největší na světě, leží asi 150 kilometrů jihovýchodně od Pekingu.

Chemici se kromě příčiny exploze snaží zjistit, zda nebylo okolí skladu kontaminováno životu nebezpečnými plyny. Společnost vlastnící sklad, kde k explozím došlo, měla v minulosti problémy s porušením bezpečnostních předpisů.

Na místě exploze byl smrtící kyanid sodný

Přítomnost vysoce toxického kyanidu sodného v místě výbuchu v sobotu podle agentury Reuters poprvé přiznala policie. Kvůli změně směru větru v sobotu úřady upozornily na nebezpečí inhalace toxických látek. Nařízena byla evakuace školy, která sloužila pro už evakuované lidi. Úřady také lidem doporučují, aby raději chodili s rouškami a v oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Při nadechnutí nebo požití způsobuje kyanid sodný smrt. Podle BBC bylo na místě 700 tun této toxické látky, která byla uskladněna v dřevených bednách nebo železných sudech. Používá se v důlním průmyslu při získávání čistých kovů.

Čínské úřady přiznaly, že na místě byly také zásoby karbidu vápenatého, dusičnanu draselného a dusičnanu amonného. Karbid vápenatý se v reakci s vlhkou pokožkou mění na hydroxid vápenatý, jenž má leptavé účinky. Dusičnan draselný se používá jako hnojivo a konzervant a může způsobit dýchací problémy a poškození ledvin, dusičnan amonný je rovněž hnojivo, ale při prudkém zahřátí se rozkládá explozivně.

Čína je největší odběratel a producent vysoce nebezpečných chemikálií, řekl BBC náměstek ředitele průmyslové analytické firmy IHS Chemical Paul Pang.

Experti se shodují, že největším nebezpečím v případě Tchien-ťinu je přítomnost kyanidu sodného, který při zahřátí nebo v kontaktu s vodou vylučuje kyanovodík. Ten může zamořit životní prostředí do velké vzdálenosti. Obyvatelstvu se doporučuje pít pouze balenou vodu.

Pang upozornil, že ačkoli se Čína hlásí k mezinárodním předpisům o skladování, produkci a přepravě nebezpečných látek, v praxi není vždy možné tato pravidla dodržet. "Ne všichni lidé pracující v čínských průmyslových objektech mají dostatečný výcvik v tom, jak s nebezpečným materiálem zacházet," řekl.

Podle čínských standardů musí být nebezpečné látky skladovány alespoň jeden kilometr od obydlených budov a dopravní sítě. V případě skladu v přístavu Tchien-ťin však byly uvnitř tohoto kilometrového pásma tři obydlené oblasti. Pang také upozornil, že je vysoce nezodpovědné skladovat na jednom místě 700 tun kyanidu sodného.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama