USA: ISM index nákupních manažerů v sektoru služeb v červenci vzrostl na 60,3 bodu (odhad: 56,2 bodu, červen: 56 bodů)

| redakce

Tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb v červenci vystoupilo na nejvyšší úroveň za deset let. Prudce rostla zejména zaměstnanost a nové zakázky. Uvedl to ve středu Institut nákupních manažerů (ISM).

Celkový index aktivity sektoru, který se na výkonu americké ekonomiky podílí asi dvěma třetinami, vzrostl na 60,3 bodu z červnové úrovně 56 bodů. Dostal se tak nejvýše od srpna 2005.

Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali, že ukazatel zůstane takřka beze změny. Index je nyní bezpečně nad padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Ukazatel zaměstnanosti se zvýšil na 59,6 bodu, což bylo rovněž maximum za deset let. Dílčí index podnikatelské aktivity se vyhoupl nejvýše od konce roku 2004 a výrazně posílil i index nových zakázek, který naznačuje budoucí vývoj v sektoru.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 2,3 % po růstu o 0,6 % v předešlém kvartálu. Zrychlování růstu ekonomiky zvyšuje pravděpodobnost toho, že centrální banka v brzké době začne se zvyšováním základní úrokové sazby, kterou udržuje od konce roku 2008 na prakticky nulové úrovni.

"Vysoká hodnota je výrazným překvapením a za předpokladu, že nebude revidována, by signalizovala významný pozitivní signál z americké ekonomiky, který by mohl mít vliv také na chování Fedu (možný růst sazeb v září). Na druhou stranu jde ale jen o jedno překvapivé, navíc měsíční číslo," uvedl Jiří Polanský, ekonom České spořitelny.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama