RBS varuje investory před katastrofálním rokem a radí: Prodejte všechno kromě vysoce kvalitních dluhopisů

| redakce

Investoři stojí na prahu "katastrofálního roku", ve kterém by se akciové trhy mohly propadnout až o 20 % a ceny ropy by mohly sestoupit na 16 dolarů za barel. Tvrdí to alespoň ekonomové z britského finančního ústavu Royal Bank of Scotland. "Prodejte všechno kromě vysoce kvalitních dluhopisů," doporučují klientům banky.

Ekonomové RBS například upozorňují, že současná situace nápadně připomíná rok 2008, kdy kolaps americké investiční banky Lehman Brothers vedl ke vzniku světové finanční krize. Tentokrát by krizovým faktorem mohla být Čína, upozorňují ekonomové.

Světové akciové trhy se dostaly v úvodu letošního roku pod značný tlak, částečně kvůli obavám z prudkého zpomalení růstu čínské ekonomiky. Hlavní indexy amerických akcií zažily nejhorší první týden roku v historii, když index Dow od pondělí do pátku ztratil přes šest procent, S&P 500 bezmála šest procent a Nasdaq spadl o více než sedm procent. Západoevropské akcie minulý týden vykázaly nejvýraznější týdenní ztrátu od srpna 2011, kdy vrcholila dluhová krize v eurozóně. Britský FTSE 100 za celý týden klesl o 5,3 %, francouzský CAC 40 o 6,4 %, německý DAX o 8,3 % a regionální benchmark STOXX Europe 600 odevzdal 5,5 %.

Ředitel oddělení úvěrových obchodů v RBS Andrew Roberts předpověděl, že akciové trhy v Evropě a Spojených státech by mohly klesnout o 10-20 %. Dlouho totiž těžily z nízkých úrokových sazeb a dalších stimulačních opatření ze strany centrálních bank. Loni však americká centrální banka zahájila zvyšování úroků a předpokládá se, že se k ní brzy připojí rovněž britská centrální banka. Jediným aktivem, které aktuálně dává smysl, jsou podle RBS vysoce kvalitní vládní dluhopisy se splatností pět až deset let.

Nic dobrého podle RBS nečeká ani ropu, jejíž ceny by se mohly sesunout až k 16 USD za barel. V úterý se ceny černého zlata kvůli obavám z pokračujícího převisu nabídky nad poptávkou propadly na dvanáctiletá minima v blízkosti 30 USD za barel. Surovinu dlouhodobě srážejí přetrvávající nadprodukce a obavy o vývoj čínské ekonomiky, která je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Navíc se všeobecně předpokládá, že převis nabídky nad poptávkou dále poroste, protože jakmile dojde k odvolání mezinárodních sankcí proti Íránu, začne tento na ropu bohatý stát zvyšovat své dodávky suroviny na trh.

Americký investor maďarského původu George Soros už minulý týden varoval, že světové finanční trhy stojí kvůli ekonomickým problémům v Číně na začátku nové krize. Vyzval proto investory k velké obezřetnosti. Čína má podle Sorose potíže s hledáním nového modelu hospodářského růstu a devalvace čínské měny přenáší tamní problémy do zbytku světa.

Hlavní body výhledu analytiků z RBS pro rok 2016

 • pokračování nepříznivého vývoje v Číně
 • setrvání cen prakticky všech komodit v medvědím trendu
 • pokles cen ropy k 26 USD, případně až k 16 USD za barel
 • další uvolňování měnových politik většiny centrálních bank
 • negativní působení vysokého zadlužení na růst světové ekonomiky
 • pokračování nepříznivého vývoje na rozvíjejících se trzích s výjimkou Indie a východní Evropy
 • pokračování měnových válek a protekcionismu
 • přetavení protiinflačních rizik v globální deflaci
 • možnost poklesu cen akcií v Evropě a USA o 10-20 %
 • vysoká pravděpodobnost dalšího poklesu výnosů evropských státních dluhopisů
 • v dlouhodobém horizontu zánik 30-50 % pracovních míst v rozvinutém světě v důsledku další automatizace výroby

Zdroj: RBS, ČTK

reklama
reklama