Albert Edwards nešetří s pesimismem: Ve hře jsou globální recese a akcie o 75 % níže

| redakce

Oslabující čínská měna spustí globální vlnu poklesu spotřebitelských cen, která stáhne Spojené státy do další recese. Předpovídá to analytik ze Société Générale Albert Edwards, který je známý svými pesimistickými predikcemi. Širší index amerických akcií by poté prý mohl spadnout na zhruba čtvrtinu současné hodnoty.

Poslední Edwardsovou předpovědí těžké váhy je propad americké ekonomiky do recese tažený slabou výrobou. Akcie by podle něj měly oslabit na čtvrtinu současné hodnoty. S&P 500 by mohl protnout i hladinu 666 bodů, na kterou spadl během finanční krize v roce 2008, a skončit propad někde kolem 550 bodů. Bude to katastrofa pro ekonomiku, když vezmeme v potaz efekt bohatství. Všechna práce přijde vniveč.

Hlavními viníky jsou podle analytika centrální bankéři. Po finanční krizi neumožnili akciím volný pád k ještě hlubším minimům, na která podle něj měly spadnout. Rozsáhlý program nákupů vládních dluhopisů, kterým Fed do podzimu 2014 podporoval domácí ekonomiku, růstovému tempu největší světové ekonomiky ani příliš pomoci nemusel, "určitě ale vyšrouboval světové ceny aktiv do stratosféry", uvedl analytik podle webu televizní stanice CNBC.

Centrální banky využily všechny své nástroje pro zvýšení cen aktiv. Kapitálové trhy jsou proto nyní předurčeny k dramatickému propadu, pokud skutečně přijde recese. Akcie budou ohodnoceny podle Shillerova P/E poměru na 7násobek zisků, tedy zmiňovaných 550 bodů.

Když americká ekonomika směřuje do recese, téměř vždy jde o zpracovatelský sektor, který s sebou stáhne méně volatilní sektor služeb a nakonec celou ekonomiku.

Divergence - nejnebezpečnější slovo ve financích a ekonomii

"Pokud se nemýlím a byli jsme svědky cyklického býčího trhu, pak budoucí recese způsobí značné potíže investorům, kteří nejsou připraveni na pád valuací na nová minima," předpovídá analytik. "Věřím, že Fed se bude muset s příštím medvědím trhem potýkat za pomoci všech dostupných zbraní včetně úrokových sazeb v hlubokém záporu jako doplňku programů kvantitativního uvolňování. Ostatně politika záporných úrokových sazeb se stane ve světě všeobecně běžnější."

Korekce předcházející medvědím trhům

Většina Wall Street považuje hrozbu propadu cen akcií o 75 % za nepravděpodobnou, ti samí analytici ale mluvili podobně i před finanční krizí v roce 2008. Ani Fed nedokázal předpovědět zranitelnost americké ekonomiky, která se propadla do hluboké recese poté, co vyhlásila bankrot banka Lehman Brothers.

Edwards ve své nejnovější prognóze dále reaguje na nedávný pokles hodnoty čínské měny, který způsobily zásahy čínské centrální banky. Devalvace, která podle zpráv z prvního lednového týdne není ani zdaleka u konce, je podle něj výsledkem bubliny cen aktiv, kterou prý pomohla vytvořit americká centrální banka. Sílící tlaky na devalvace měn rozvíjejících se zemí mohou vést k deflační spirále a recesi v USA.

Americký dolar k čínskému jüanu od začátku roku posiluje. Oslabování čínské měny podle pozorovatelů naznačilo, že Peking chce podpořit vývoz, neboť exportně orientovaná čínská ekonomika zřejmě zpomaluje více, než se čekalo. Levnější vývoz z Číny by však také podle některých názorů mohl mít za následek celosvětové šíření deflace, tedy poklesu cenové hladiny, napsala CNBC.

Zdroj: ČTK, CNBC, Société Générale

reklama
reklama