Americké akcie první obchodní den nového roku krvácely, část ztrát se jim však podařilo umazat

| redakce

Americké akcie vykročily do nového roku výprodejem, stejně jako trhy v Evropě a Asii. Během obchodování se jim však podařilo kus ztrát umazat, a nezakončily tak na denních minimech.

Index Dow odepsal 1,58 %, tedy přes 270 bodů, na 17 148,94 bodu, index S&P 500 odevzdal 1,53 % na 2 012,66 bodu a Nasdaq Composite ztratil 2,08 % a spadl pod pět tisíc bodů na 4 903,09 bodu. Dow v průběhu dne ztrácel i 2,5 %, tedy skoro 450 bodů, což by znamenalo nejhorší první obchodní den roku od roku 1932, nakonec se mu však podařilo část ztrát umazat a udržet hranici 17 tisíc bodů, byť během dne krátce spadl i pod ni, což se stalo poprvé od října loňského roku.

Americké akcie (4. ledna 2016)
Zdroj: Google

"Kdykoli přeruší velký trh obchodování a přelije se to i do Evropy, investoři znervózní," okomentoval náladu na trhu Marc Chaikin, generální ředitel Chaikin Analytics. Čína v pondělí přerušila na zbytek dne obchodování, když index Shanghai Composite ztratil 7 %. Menší Shenzhen Composite se mezitím propadl dokonce o 8 %.

S&P 500 nakonec rovněž udržel psychologicky zajímavou hranici 2 000 bodů, přestože během dne spadl poprvé od loňského prosince pod ni. Dolů index tlačily finanční sektor, odvětví zdravotní péče a technologie, které odepisovaly přes 2 %.

Index Nasdaq vedly dolů cenné papíry firem Tesla a JD.com, které ve druhé polovině obchodování ztrácely přes 7 %.

"Částečně to má co do činění s Čínou, ale z velké části je to přestřelená reakce," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég ve Wunderlich Securities. "Index nákupních manažerů v Číně se moc nezměnil. Ale není neobvyklé mít přehnanou reakci, když to vypadá, že rok 2016 bude tvrdý. Řekl bych, že trhy jsou v módu risk-off, a proti tomu se bojuje jen těžko," dodává.

Výnosy amerických dluhopisů spadly na nejnižší hladinu za poslední týden. Výnos dvouletého dluhopisu se pohyboval na 1,02 % a desetiletého na 2,237 %.

Index volatility VIX vyskočil na 23 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední dva týdny, pak se však mírně snížil na 20,70 bodu (+13,67 %).

Americký dolar proti významným světovým měnám posiloval zhruba o 0,3 %, pohyboval se na hladině 1,08 dolaru za euro a japonský jen se obchodoval kolem 119,43 za dolar.

Cena zlata vzrostla o více než procento, když dříve klesala až o 1,5 %, a dosáhla nejvyšší hladiny za téměř dva týdny.

Ropa kvůli napětí na Blízkém východě přechodně prudce zdražila, následně však zamířila opačným směrem

Světové ceny ropy zahájily rok výrazným růstem a severomořská ropa Brent přechodně vystoupla až k 39 dolarům za barel. Trh podpořilo napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, které zvýšilo obavy o bezpečnost dodávek z oblasti Blízkého východu. Později se ale ceny vydaly dolů.

Kolem 17.00 SEČ Brent přidával 0,9 % na zhruba 37,60 USD za barel, během dne se ale jeho cena vyšplhala až na 38,99 USD za barel, nejvýše za téměř tři týdny. Ve druhé polovině dne se trend obrátil a ropa nakonec o několik desetin procenta dokonce zlevnila. Americká lehká ropa WTI veškeré zisky smazala a odepisovala 0,2 % na 36,97 USD za barel. Ještě odpoledne ale přidávala kolem tří procent.

Saúdská Arábie v neděli přerušila diplomatické styky s Íránem, v pondělí to po ní udělaly Bahrajn a Súdán. Rijád tím reagoval na útok davu íránských demonstrantů na saúdskorabské velvyslanectví v Teheránu. Diplomatické roztržce mezi dvěma předními těžaři ropy předcházela poprava šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala bouřlivé protesty.

"Zvýšené geopolitické napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem vedlo hned po otevření trhu ke zvýšení cen ropy," uvedla makléřská společnost Phillip Futures.

Ceny ropy už během dopoledne část vysokého růstu smazaly pod vlivem propadu cen čínských akcií a prohloubení obav ze zpomalování hospodářského růstu v Číně. Odpoledne se růst obnovil, obchodování ale bylo značně rozkolísané, jak ukázal pozdější pokles.

Loni se ceny ropy už druhý rok po sobě výrazně propadly. Oba hlavní typy, tedy Brent i WTI, ztratily 30 až 35 %. Na trhu přetrvává vysoký přebytek, který je důsledkem zejména rekordní produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

reklama
reklama