Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, na zelené vlně se vezli výrobci zbraní

| redakce

Obchodování na amerických akciových trzích skončilo v úterý smíšeně. V úvodu seance všechny tři hlavní indexy mírně rostly, brzy se však svezly pod nulu a poté celý den kolísaly bez jasného směru. Investoři zůstávají opatrní poté, co bylo v Číně v úvodu týdne zastaveno obchodování na šanghajské burze kvůli propadu trhu o sedm procent.

Dow nakonec připsal 0,06 % na 17 158,66 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,2 % na 2 016,71 bodu, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,24 % na 4 891,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,57 % na 19,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se večer pohyboval kolem 2,245 %. Čínské trhy se v úterý stabilizovaly za pomoci vlády, která na ně podle odhadů dodala v přepočtu asi 20 miliard dolarů.

V zelených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména sektoru veřejných služeb, odvětví zbytného spotřebního zboží a sektoru zdravotní péče. Nejvíce naopak kleslo technologické odvětví.

Americké akcie (5. ledna 2016)
Americké akcie (5. ledna 2016)

Druhý den v řadě rostly ceny akcií výrobců zbraní. Investoři spekulují, že plánovaná nová opatření Obamovy administrativy, která mají omezit násilnou činnost související s držením zbraní, povedou před jejich zavedením do praxe k lepším výsledkům firem jako Smith & Wesson (+11,08 %) či Sturm Ruger & Co. (+6,76 %). Trh sází na to, že Američané, kteří o koupi zbraní uvažují, si nyní pospíší, aby se vyhnuli nové regulaci. Obama v úterý mimo jiné prohlásil, že budou muset všichni zájemci o zbraně splnit stejné požadavky. Prověřována má být také minulost držitelů střelných zbraní. Prodej zbraní ve Spojených státech aktuálně podporují obavy Američanů z možných teroristických útoků po střelbě v Paříži a San Bernardinu.

Akcie Smith & Wesson, největšího světového výrobce zbraní, stouply dokonce na nejvyšší úroveň za více než deset let. Cenné papíry firmy během dne přidávaly více než 12 % a dostaly se až na 26,54 USD, což byla nejvyšší hodnota od února 1999. Firma uvedla, že minulý měsíc po masakru v kalifornském San Bernardinu, kde přišlo o život 14 lidí, začaly některým distributorům docházet nejprodávanější zbraně. To je prý dokladem mimořádně silného zájmu. Firma vyrábí třetinu všech revolverů registrovaných v USA. Za tři měsíce do konce ledna očekává tržby 175 až 180 milionů USD. Dosud čekala 150 až 155 milionů USD. Za celý rok pak očekává nárůst tržeb na 650 až 660 milionů USD loňských 627 milionů USD.

Dařilo se i akciím výrobce termokamer FLIR Systems (+5,43 %) a výrobce solárních panelů First Solar (+7,96 %), na které analytici z investiční banky Goldman Sachs zvýšili investiční doporučení na "buy" z "neutral".

Cenné papíry farmaceutické firmy Eli Lilly (+1,5 %) přidaly procento a půl poté, co společnost představila výhled pro rok 2016. Eli Lilly čeká v roce 2016 tržby 20,2 až 20,7 miliardy dolarů a upravený zisk na akcii 3,45 až 3,55 USD. Průměrný odhad analytiků dotázaných agenturou FactSet je 21,6 miliardy dolarů a 3,65 USD. Společnost zároveň potvrdila výhled zisku pro rok 2015 na úrovni 3,40 až 3,45 USD na akcii, trh čeká celoroční upravený zisk 3,44 USD na akcii.

Akcie technologického podniku Apple (-2,5 %) v úterý opět klesly, tentokrát o dvě a půl procenta. Investoři se nadále obávají o další vývoj poptávky po chytrých telefonech iPhone, které jsou klíčovým produktem předního technologického obra.

Nedařilo se ani cenným papírům výrobce fitness náramků a další nositelné elektroniky Fitbit (-18,35 %), který v úterý představil chytré hodinky Blaze připomínající svým tvarem a designem konkurenční produkt Apple Watch. Hodinky Blaze stojí 200 dolarů a po propojení s telefonem umožňují mimo jiné komunikovat pomocí SMS zpráv či vyřizovat telefonní hovory. Mezi základními funkcemi osobního trenéra je měření srdečního tepu nebo počítání ušlé vzdálenosti a spálených kalorií. Investory hodinky Fitbitu ale podle všeho příliš nezaujaly, ačkoli si na sociálních sítích vysloužily pochvalu za vhled a inovativní přístup k funkcím.

V indexu Dow nejvíce zpevnily akcie maloobchodního prodejce Wal-Mart (+2,38 %), chemické firmy DuPont (+1,92 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,4 %). Vedle akcií Applu se nedařilo ani cenným papírům zábavní firmy Walt Disney (-2,02 %), investiční banky Goldman Sachs (-1,72 %) či vydavatele platebních karet American Express (-1,54 %).

Japonský jen podpořily turbulence v Číně

Euro kolem 17.30 SEČ vůči dolaru ztrácelo procento na 1,0727 USD a vůči jenu odepisovalo zhruba 1,2 % na 127,76 JPY. Kurz dolaru vůči jenu klesal asi o 0,2 % na 119,10 JPY, nicméně ke koši šesti hlavních světových měn přidával 0,7 % a pohyboval se kolem 99,55 bodu.

Japonský jen zpevňoval všeobecně, zájem o něj podporovaly zejména turbulence na trzích v Číně a také napětí na Blízkém východě. Investoři z těchto důvodů nejsou ochotni příliš riskovat a dávají přednost bezpečnějším investicím, k nimž se řadí například právě japonská měna.

Ke ztrátám eura pak přispěla nejnovější statistika z eurozóny. Ta ukázala, že jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, v prosinci již druhý měsíc za sebou zpomalila. Zvyšuje se tak očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) bude muset přistoupit k dalším stimulačním opatřením, aby podpořila inflaci a také růst ekonomiky.

Ceny ropy v úterý opět klesly, dolů je stahovaly obavy o hospodářský růst Číny, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě, a také silnější dolar. Severomořský Brent večer zlevňoval o 1,55 % na 36,77 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 2,95 % na 35,80 USD za barel.

Pokles nezastavila ani eskalace napětí na Blízkém východě. Podle analytiků, které oslovila agentura Reuters, konflikt mezi Saúdskou Arábií a Íránem těžbu v regionu neovlivní, a nebude tak mít ani vliv na ceny ropy.