Čtvrteční masakr na Wall Street: Americké akcie po dalším zastavení obchodování v Číně krvácely

| redakce

Americké akcie ve čtvrtek prohloubily propad a jejich hlavní indexy se nakonec sesunuly až o tři procenta. Wall Street srážely pokračující otřesy na čínských burzách a rostoucí obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Americké akcie klesly ve čtvrtek již potřetí v řadě a mají za sebou nejhorší čtyři úvodní dny roku v historii.

Čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení čínské měny, což vyvolalo obavy, že tamní ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se ve čtvrtek navíc prakticky bezprostředně po zahájení obchodování propadly o pět procent. Po 15minutové nucené přestávce propad cen akcií pokračoval a obchodování bylo po pár dalších minutách přerušeno pro zbytek dne poté, co pokles dosáhl 7 %. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu.

Propad cen akcií na Wall Street se zastavil, když čínský burzovní regulátor oznámil, že od pátku přestane uplatňovat mechanismus pro automatické pozastavování obchodů. I tak ale zůstaly akcie v USA hluboko v červených číslech.

Čínský burzovní regulátor vyslyšel volání a zrušil pojistku proti propadu trhů Čínský burzovní regulátor vyslyšel volání a zrušil pojistku proti propadu trhů Čínský burzovní regulátor zrušil nové pravidlo, které neumožňuje čínským akcím zlevnit za jeden den o ...

Dow nakonec spadl o 2,32 % na 16 514,10 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,37 % na 1 943,09 bodu a Nasdaq Composite uzavřel po poklesu o 3,03 % na 4 689,43 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 21,37 % na 24,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,149 %.

Nejvýrazněji se propadly energetický sektor a odvětví základních materiálů, relativně nejlépe si naopak vedly akcie ze sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Kleslo ale všech deset hlavních sektorů.

"Další den, další devalvace jüanu. Nemyslím si, že by se toho zase tolik změnilo," řekl Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

"Prakticky totéž, co se děje dnes, jsme viděli loni v srpnu," doplnil John Bredemus, viceprezident Allianz Investment Management. "Kdyby šlo jen o jeden den, nenechal bych se tím znepokojovat, my za sebou máme ale několik podobných dnů, což zvyšuje moje obavy, zda bude americká ekonomika schopná jít nadále kupředu, pokud zbytek světa zpomalí," dodal.

"Předpokládám, že zrušení pravidla pro přerušování obchodování v Číně tamním burzám pomůže. Alespoň nebude během prvních minut po zahájení obchodování na trzích takový zmatek," poznamenal dále Jeremy Klein, hlavní tržní stratég FBN Securities.

Americké akcie (7. ledna 2016)
Americké akcie (7. ledna 2016)Zdroj: Google

Nízké ceny ropy ve čtvrtek dále stahovaly akcie těžařů černého zlata. Cenné papíry společnosti Chesapeake Energy (-5,77 %) odepsaly téměř šest procent, akcie Chevronu (-3,54 %) odepsaly tři a půl procenta, akcie ExxonMobilu (-1,6 %) přišly o procento a půl a cenné papíry poskytovatele služeb v ropném průmyslu Schlumberger (-2,23 %) spadly o více než dvě procenta.

V indexu Dow ve čtvrtek stejně jako ve středu oslabilo 29 z 30 titulů. Největší propad postihl akcie konglomerátu General Electric (-4,23 %), technologické firmy Apple (-4,22 %) a výrobce letadel Boeing (-4,19 %). Nad nulou se rovněž stejně jako ve středu udržely pouze cenné papíry maloobchodního prodejce Wal-Mart (+2,33 %).

Akcie technologické společnosti Apple vytrvale klesají v reakci na spekulace, že firma a její smluvní výrobci kvůli rostoucím zásobám podstatně omezí produkci nejnovějších telefonů iPhone.

Nedařilo se ani akciím internetové firmy Yahoo! (-6,22 %), která oznámila, že pracuje na plánu snížení počtu zaměstnanců nejméně o desetinu. Z firmy by tak mělo odejít více než tisíc zaměstnanců. Zpráva přišla poté, co investor Starboard Value začal opět zvyšovat tlak na Yahoo!, zvláště pak na generální ředitelku Marissu Mayerovou a její tým.

Zhruba o dvě procenta naopak zpevnily cenné papíry maloobchodního prodejce Macy's (+2,05 %). Společnost po konci středečního obchodování oznámila, že plánuje snížit prodejní, administrativní a všeobecné náklady o 400 milionů dolarů. Macy's plánuje na jaře uzavřít 36 obchodů, přičemž se chce zcela stáhnout z některých regionů USA. Zavření obchodů se dotkne asi 3 000 zaměstnanců, některým chce společnost nabídnout možnost pracovat jinde. Dále prodejce plánuje zeštíhlit management a nabídnout některým manažerům dobrovolný odchod výměnou za finanční kompenzaci.

Výrazně proti trendu šly i akcie prodejce JCPenney (+3,71 %), který oznámil, že mu prodeje ve stejnojmenných obchodech během letošní vánoční nákupní sezóny vzrostly o 3,9 %.

V reakci na zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků stoupla o čtyři a půl procenta cena akcií výrobce a distributora alkoholu Constellation Brands (+4,53 %). Společnost oznámila, že ve třetím čtvrtletí finančního roku 2016 hospodařila s upraveným ziskem na akcii 1,42 USD nad odhadem trhu 1,30 USD. Tržby firmy dosáhly 1,64 miliardy dolarů, trh čekal 1,62 miliardy dolarů.

Zvýšená nejistota dále nahrávala japonskému jenu

Na devizových trzích ve čtvrtek dále rostl japonský jen, který k dolaru zpevnil až na čtyřměsíční maximum. Čínská centrální banka ve čtvrtek umožnila výraznější oslabení domácí měny, což investory přimělo hledat bezpečnější investice.

Dolar vůči jenu klesl o téměř procento na 117,33 JPY, což byla nejnižší úroveň od konce srpna. Ztrátu později zmírnil, kolem 17.00 SEČ ale stále odepisoval 0,4 %. Euro k dolaru přidávalo kolem páté hodiny 0,6 % na 1,0846 USD. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,0931 a kurz USD/JPY kolem 117,64.

Čínská centrální banka ve čtvrtek stanovila oficiální střední kurz jüanu na 6,5646 CNY za dolar, nejníže od března 2011. Střední kurz tak byl o 0,5 % slabší než ve středu. To je největší denní snížení od loňského srpna, kdy Peking devalvoval měnu o dvě procenta a překvapil investory po celém světě. Krok vyvolal obavy, že čínská ekonomika je zřejmě v horší kondici, než se dosud předpokládalo. Ekonomové v anketě agentury Reuters předpověděli, že čínská měna oslabí za celý tento rok o skoro dvě procenta.

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek dál prudce klesaly a přechodně sestoupily na minima za zhruba 12 let. Ropu srážel další propad cen čínských akcií a přetrvávající přetlak nabídky nad poptávkou. Odpoledne ropný trh mírně ožil.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17.25 SEČ posilovala proti středečnímu závěru o zhruba čtvrt dolaru na 34,47 USD za barel, dopoledne se přitom propadala až o pět procent na 32,16 USD za barel, minimum od dubna 2004. Americká lehká ropa WTI sestoupila až na 32,10 USD za barel, což bylo minimum od prosince 2003, později ožila o zhruba deset centů na 34,06 USD za barel. Večer se Brent prodával za 34,07 USD za barel a ropa WTI za 33,25 USD za barel.

Ropu podkopala jednak nejistota ohledně síly čínské ekonomiky, jednak nárůst zásob ropných produktů v USA. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu na trhu minulý týden stouply o 10,6 milionu barelů, tedy nejvýrazněji od roku 1993.

Odpoledne se trh stabilizoval, protože obchodníci začali v rámci takzvaných likvidací krátkých pozic ve velkém rušit sázky na další pokles cen a nakupovat ropné kontrakty zpět.

Světové ceny ropy kvůli převisu nabídky nad poptávku od června 2014 klesly zhruba o 70 %. Pro světovou ekonomiku je to celkově výrazná vzpruha, problémy ale propad cen způsobuje ropným společnostem a zemím, které jsou závislé na příjmech z prodeje této strategické suroviny.

Zlato po propadu světových akcií zdražilo. Jeho cena se ve čtvrtek poprvé po devíti týdnech vyhoupla nad 1 100 dolarů a seanci zakončila na 1 108,40 USD za trojskou unci. Cena stříbra vzrostla o 56 centů na 14,71 USD za trojskou unci.

"Zlato se jasně znovu etabluje jako bezpečné útočiště. Pokud budou světové akciové trhy, především čínské, vypadat vratce, zlato bude pravděpodobně lákat ke koupi," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti HSBC James Steel.

Podle analytika Davida Wilsona ze společnosti Citigroup bude růst zlata pravděpodobně jen krátkodobý. Žlutý kov by ale prý mohl růst, pokud bude sílit názor, že Čína zatáhne zbytek světa do hospodářské recese.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Constellation Brands ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 1,64 miliardy USD (odhad: 1,62 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

reklama
reklama