Americké akcie v pátek opět zlevnily, mají za sebou historicky nejhorší začátek roku

| redakce

Americké akcie se ani v pátek nedokázaly vymanit ze sestupného trendu. Obchodování sice hlavní indexy zahájily odvážným zhruba 0,6% růstem, brzy ale zisky odevzdaly a po většinu seance oscilovaly kolem nuly. Závěrečný výprodej je pak srazil zhruba procento do mínusu. Investoři se stále obávají o kondici čínské ekonomiky a stabilitu čínských burz, třebaže v pátek se již v Číně masivní výprodeje neopakovaly.

Wall Street v pátek zpočátku pomáhalo oživení čínských akcií a zpevnění jüanu, což přišlo po dnech těžkých ztrát. Trh v USA dočasně podpořily též údaje o silné tvorbě pracovních míst - v prosinci v zámoří vzniklo 292 tisíc nových míst, čekal se přitom přírůstek jen 200 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Investoři ale zůstali nervózní kvůli nejistým vyhlídkám čínské ekonomiky a ke konci obchodování obnovili výprodeje.

Dow tak nakonec klesl o 1,02 % na 16 346,45 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,08 % na 1 922,03 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,98 % na 4 643,63 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,08 % na 27,01 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 2,11 %.

Všech deset hlavních sektorů skončilo v pátek v červených číslech. Nejvíce klesly sektor základních materiálů a finanční odvětví, relativně nejlépe si naopak vedlo síťové odvětví, které odepsalo jen tři setiny procenta.

Americké akcie (8. ledna 2016)
Americké akcie (8. ledna 2016)Zdroj: Google

Akcie technologické firmy Apple (+0,53 %) v pátek zpevnily o půl procenta, a přerušily tak sérii tří poklesů v řadě. Cenné papíry Applu byly v týdnu pod tlakem kvůli spekulacím, že se firma a její dodavatelé v tomto čtvrtletí chystají snížit výrobu nejnovější generace telefonů iPhone kvůli rostoucím skladovým zásobám a klesajícímu odbytu.

Cenné papíry hliníkárenského obra Alcoa (-2,42 %), který se chystá příští týden reportovat hospodářské výsledky za poslední tři měsíce loňského roku, odepsaly více než dvě procenta poté, co firma oznámila, že plánuje zavřít svůj hutní provoz v Indianě a zredukovat rafinérské kapacity v Texasu.

Nedařilo se ani akciím módního domu Gap (-14,32 %), který uvedl, že se mu v prosinci jádrové tržby snížily o pět procent. Po očištění o efekty změn měnových kurzů tržby klesly o asi tři procenta.

V indexu Dow v pátek zlevnilo 28 z 30 titulů. Nejvíce klesla cena akcií technologické společnosti Cisco Systems (-2,48 %), maloobchodního prodejce Wal-Mart (-2,29 %) a výrobce letadel Boeing (-2,27 %). V zelených číslech se udržely kromě akcií Applu již jen cenné papíry softwarové firmy Microsoft (+0,51 %).

Za celý uplynulý týden Dow spadl o 6,19 %, S&P 500 odepsal 5,96 % a Nasdaq Composite přišel o 7,26 %. Americké akcie tak za sebou mají historicky nejhorší start roku.

Americké akcie (4.-8. ledna 2016)
Americké akcie (4.-8. ledna 2016)Zdroj: Google

Propad cen amerických akcií vyvolaly obnovené turbulence na světových trzích, za nimiž stojí obavy o sílu čínské ekonomiky a stabilitu čínských burz. Obchodování na čínských akciových trzích bylo v pondělí a ve čtvrtek zastaveno kvůli novému pravidlu, jež neumožňovalo intradenní pokles indexu CSI 300 o více než 7 %. Ve čtvrtek se v Číně obchodovalo dokonce jen zhruba 30 minut, než byly burzy pro zbytek dne zavřeny. Poté ale burzovní regulátor oznámil, že pravidlo ruší s cílem stabilizovat trhy. V pátek pak skutečně čínské burzy zpevnily.

Ve čtvrtek navíc čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení čínské měny, což vyvolalo obavy, že tamní ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo.

Dolar v pátek posílil, růst ale brzdilo pomalé zvyšování mezd

Americký dolar v pátek díky oživení akciových trhů v Číně a zprávě o vývoji nezaměstnanosti v USA posiloval. Jeho zisky však zůstávaly nízké, protože investoři se stále obávají, zda jsou kroky, které učinil Peking kvůli uklidnění trhů, dostatečné.

V 17.55 SEČ euro vůči dolaru oslabovalo o 0,3 % na 1,0889 USD a k jenu klesalo o 0,2 % na 128,21 JPY. Dolar vůči jenu posiloval o 0,1 % na 117,75 JPY. Ke koši šesti předních světových měn dolar posiloval o 0,3 % na 98,60 bodu. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,0923 a kurz USD/JPY kolem 117,56.

Výrazný propad čínského akciového trhu v tomto týdnu způsobil pokles i na dalších světových akciových trzích. Mezi investory tak vzrostl zájem o bezpečnější investice, v čele s japonským jenem. V pátek však akcie po zásahu čínské vlády ožily

Investoři v pátek zvažovali též data z amerického trhu práce. V prosinci v USA vzniklo bezmála 300 tisíc nových pracovních míst, mzdy však rostly pomalu, což vyvolává obavy o další zvyšování úrokových sazeb v USA a brzdí další posilování dolaru, uvedla agentura Reuters.

Také obavy z dalšího zpomalování druhé největší ekonomiky světa vyvolávají mezi investory nervozitu z toho, zda bude mít centrální banka USA (Fed) prostor pro další zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. Fed zvýšil úroky poprvé po více než devíti letech v polovině prosince a očekává se, že letos bude pokračovat a zvýší je zřejmě čtyřikrát, pokaždé o 25 bazických bodů.

Ceny ropy se v pátek vyvíjely nejednotně. Severomořský Brent mírně zlevnil, severoamerická ropa WTI ale naopak zdražila. Za první týden roku ceny Brentu i WTI ztratily zhruba deset procent a zaznamenaly nejhlubší týdenní pokles od rekordního 11% propadu z prvního týdne loňského roku. Brent v pátek zlevnil o 0,9 % na 33,765 USD za barel, cena ropy WTI stoupla o 2,5 % na 34,08 USD za barel.

Ropu tento týden srážel kromě obav o čínskou ekonomiku též růst zásob na americkém trhu. Od poloviny roku 2014 ceny ropy kvůli rostoucímu převisu nabídky nad poptávku klesly zhruba o 70 %.

Zlato v pátek zlevnilo o necelých šest dolarů na 1 102,62 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 78 centů na 13,93 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

reklama
reklama