První blok v Dukovanech spustí ČEZ na konci ledna, druhý v únoru. Finanční ředitel firmy potvrdil výhled EBITDA za rok 2015

| redakce

První blok Jaderné elektrárny Dukovany by měl být znovu spuštěn na konci ledna, druhý v polovině února. Na páteční tiskové konferenci v elektrárně to uvedl ředitel výrobní divize ČEZ Ladislav Štěpánek. Ztráty z neplánovaných odstávek podle něj společnost odhaduje na jednotky miliard korun.

"Odhad je, že první blok bychom rádi spustili na konci ledna, druhý blok vychází někde do půlky února," řekl Štěpánek.

Problémy v Dukovanech začaly na začátku loňského podzimu. Při prověrce dokumentace byly tehdy nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Blok číslo dvě kvůli tomu energetici neplánovaně zastavili v noci na 18. září a o den později odstavili i třetí výrobní blok. Blok číslo jedna odstavený podle plánu 28. srpna měl být zprovozněn v závěru října, ale stále stojí. Do konce minulého roku se podařilo obnovit výrobu proudu pouze v bloku číslo tři. Elektřinu dodává do sítě od 28. prosince. Jediným blokem, který dodával elektřinu celý podzim, byl blok číslo čtyři.

Ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v pátek uvedla, že současné problémy Dukovan mají v zásadě dvě příčiny. Jednou z nich jsou podle ní excelentní výsledky elektrárny v posledních třiceti letech, které vedly k jistému sebeuspokojení a poklesu pozornosti k detailům, například k důsledné kontrole dodavatelů. "Druhou je ekonomický tlak na takzvanou efektivitu," dodala Drábová.

Roční výroba elektřiny v Jaderné elektrárně Dukovany minulý rok klesla v důsledku odstávek o 18 % na 12,6 terawatthodiny. Dukovany tak loni dodaly do sítě nejméně proudu za posledních 17 let. Elektrárna má instalovaný výkon 2 040 megawattů. Při plném provozu pokrývá pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v pátek při návštěvě JE Dukovany potvrdil výhled loňského EBITDA zisku na 64 miliard Kč. Mimo to společnost uvedla, že státní tendry na větrné kapacity v Polsku byly odloženy na druhou polovinu roku 2016.

"Celkově jsou tyto komentáře neutrální, data spuštění dukovanských bloků a výhled EBITDA byly potvrzeny. V delším horizontu vidíme možnost, že ČEZ začne stavět nový blok v Dukovanech dříve, než plánoval (původně okolo roku 2030), stále se ale jedná o vzdálený projekt. Odložené tendry na větrné elektrárny v Polsku jsou pro ČEZ marginální problém," uvedl analytik z České spořitelny Petr Bártek.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama