Když Barron's věští další růst aneb Spadnou americké akciové trhy v roce 2017?

| redakce

Magazín Barron's tento týden zveřejnil svůj výhled na dění na amerických akciových trzích v roce 2017. Analytici dotázaní časopisem se shodli, že akciový býk zůstane u kormidla, což však paradoxně potěšilo vyznavače medvědího trendu. Proč? Část trhu považuje Barron's za kontrariánský indikátor. Jednoduše řečeno, většinou se vyplatí věřit přesnému opaku toho, na čem se analytici v magazínu shodnou. Je tomu tak i tentokrát?

V zářijovém výhledu Barron's se jím oslovení analytici přiklonili po několikaleté akciové rally na stranu medvědů. Výsledek? Akcie v USA jsou díky Trump rally na rekordech.

Černou kaňku na seznamu "úspěšných" predikcí časopisu představuje závěr loňského roku. Barron's předpovídal růst indexu S&P 500 na 2 200 bodů, benchmark 16. prosince 2015 uzavřel na 2 258,07 bodu. Ale jak se říká, výjimka potvrzuje pravidlo. A jak to tedy podle Barron's bude vypadat v roce 2017?

Vítězství Donalda Trumpa, s nímž jsou spojeny vyhlídky investorů na snižování korporátních daní a další reformy, vystřelilo trhy do netušených výšin. Riziko korekce je však reálné, pokud návrhy prorůstových opatření nezískají do poloviny roku jasnější obrysy, píše časopis. Oslovení stratégové každopádně počítají s tím, že zisky podniků zastoupených v S&P 500 se zvýší o sedm procent na zhruba 127 dolarů na akcii.

Důležitým faktorem pro vývoj trhů budou podle magazínu také další kroky Fedu. Členové měnového výboru centrální banky USA počítají s tím, že základní úroková sazba se v roce 2017 zvýší třikrát. To by nahoru mělo tlačit zejména finanční sektor, který je favoritem stratégů, jejichž názory Barron's v posledním čísle otiskl.

Ačkoli to podle všeho vypadá tak, že stratégům učaroval býčí trend, existují i hlasy, že povolební rally je přehnaná. Může tomu tak být zejména u akcií firem, které by těžily z vyšších výdajů na infrastrukturu. Důvod? Republikánská strana je známá svou neochotou výrazněji navyšovat rozpočtový deficit, takže je otázka, o jakém navýšení investic do infrastruktury lze vůbec uvažovat.

Obálka magazínu Barron's (19. prosince 2016)
Obálka magazínu Barron's (19. prosince 2016)Zdroj: Barron's

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama