První temelínský blok začal opět vyrábět elektřinu

| redakce

První blok Jaderné elektrárny Temelín v neděli začal po téměř čtyřech měsících vyrábět elektřinu. Stalo se tak o zhruba dva dny dříve, než byl plánovaný termín. ČTK to sdělil mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Odstávku, která začala na konci srpna, energetici prodloužili nejdříve kvůli dodatečným kontrolám drenáže parogenerátorů, posléze ještě kvůli zvýšené teplotě ložiska. Temelín odhadoval, že první blok začne vyrábět elektřinu v první polovině příštího týdne. Původně měla odstávka trvat jen do začátku prosince.

Energetici první blok připojili v neděli po 12.00. Aktuálně je jeho výkon na 60 %. "Podle pravidel energetické burzy musíme hlásit odstavení i fázování bloků dopředu s přesností na hodiny. To je samozřejmě velmi složité, protože to musíme udělat ještě před provedením prací a kontrol. Na jejich výsledcích pak závisí časová náročnost," řekl k dřívějšímu připojení bloku temelínský ředitel Bohdan Zronek.

Výkon prvního bloku nyní energetici budou přibližně den a půl stabilizovat na 80 % a budou provádět další kontroly. Po jejich dokončení bude pokračovat zvyšování výkonu. Naplno by blok měl pracovat v polovině týdne.

Druhý temelínský blok je v provozu a funguje na plný výkon. Od začátku roku Temelín vyrobil zhruba 11,8 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama