Buffett je opět druhým nejbohatším mužem planety, hodnota jmění superboháčů letos vzrostla o 237 miliard USD

| redakce

Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se v letošním roce zvýšila o 237 miliard dolarů. Stoupla tak o téměř šest procent a dosáhla úrovně 4,4 bilionu dolarů. Ve středu o tom informovala agentura Bloomberg, která vycházela ze stavu po úterním závěru obchodování na newyorské burze.

Největší nárůst hodnoty majetku letos zaznamenal americký investor Warren Buffett, který zbohatl o 11,8 miliardy dolarů. Hodnota jeho majetku tak dosáhla 74,1 miliardy dolarů, což mu zajistilo návrat na pozici druhého nejbohatšího člověka planety.

Nejbohatší zůstal spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates, jehož majetek se vyšplhal na 91,5 miliardy dolarů. Třetí příčku obsadil s majetkem 71,2 miliardy dolarů Amancio Ortega, který je zakladatelem oděvního řetězce Zara a nejbohatším člověkem v Evropě.

Mezi pěticí lidí s největším nárůstem hodnoty majetku letos byli čtyři Američané. Většina amerických miliardářů, včetně Buffetta, v letošních prezidentských volbách preferovala demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou před jejím republikánským rivalem Donaldem Trumpem. Právě Trumpovo vítězství jim ale nakonec přineslo výrazný nárůst hodnoty majetku, protože nastartovalo silný růst akciového trhu.

Jediným neamerickým zástupcem v pětici lidí s největším nárůstem hodnoty majetku je Francouz Bernard Arnault, který kontroluje výrobce luxusního zboží LVMH. Hodnota Arnaultova majetku letos vzrostla o 7,1 miliardy dolarů na 38,9 miliardy dolarů.

20 nejbohatších lidí planety (k 27. prosinci 2016)
20 nejbohatších lidí planety (k 27. prosinci 2016)Zdroj: Bloomberg

Čínští boháči letos utrpěli první pokles hodnoty majetku od roku 2012, kdy agentura Bloomberg svůj index miliardářů představila. Jejich majetek se snížil o 11 miliard dolarů, mimo jiné kvůli poklesu cen čínských akcií a oslabení čínského jüanu.

Zakladatel největšího čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma ovšem dokázal svůj majetek zhodnotit o 3,6 miliardy dolarů na 33,3 miliardy dolarů. Zajistil si tak pozici nejbohatšího člověka v Asii.

Ruští miliardáři se letos začali zotavovat z negativních dopadů poklesu cen ropy a ekonomických sankcí, které na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi zavedly Spojené státy a Evropská unie. Hodnota jejich majetku se letos zvýšila o 49 miliard dolarů, zatímco v předchozích dvou letech v úhrnu o 63 miliard dolarů klesla.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama