Těžaři břidličné ropy a plynu v USA dostávají více úvěrů, zřejmě zvýší těžbu

| redakce

Američtí těžaři ropy a plynu z břidlicových formací příští rok nejspíše výrazně zvýší výdaje na průzkum nových zdrojů a těžbu. Banky jim totiž díky ožívání světových cen ropy poprvé za dva roky celkově zvýšily objem dostupných úvěrů. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se opírá o údaje jednotlivých firem.

Těžaři ropy a plynu v USA sjednávají s bankami objemy peněz v rámci úvěrových linek každých šest měsíců na základě hodnoty zásob suroviny, které mají tyto firmy k dispozici. V podzimním kole těchto jednání se objem úvěrů pro 34 těžařských firem zvýšil asi o pět procent na úhrnných 30,3 miliardy dolarů. Banky také prodloužily řadě těchto klientů dobu splácení úvěrů.

Zvýšení objemu dostupných úvěrů je sice slabé, ale vzhledem k tomu, že velké ropné společnosti po celém světě zamýšlejí příští rok udržovat produkci na nižší úrovni, by si relativně malí američtí těžaři z břidlic měli upevnit podíl na trhu. Podle analytiků společnosti Raymond James by tito producenti měli v roce 2017 zvýšit své kapitálové investice o 30 % a řada těžařů, například Pioneer Natural Resources, Diamondback Energy nebo RSP Permian, počítá se zvýšením produkce.

Investice do těžby ropy se v posledních dvou letech v důsledku prudkého poklesu cen ropy výrazně snižovaly. Banky v minulých třech kolech jednání snížily těžařům z břidlic objem dostupných úvěrů o 40 %.

Celková těžba ropy v USA by měla podle tamního ministerstva energetiky v letošním roce klesnout na 8,8 milionu barelů denně z loňských 8,9 milionu barelů. Těžba z břidlic, která se na celkové těžbě ropy v USA podílí více než polovinou, by však měla podle odhadů ministerstva vzrůst.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama