ČEZ oznámil převzetí prvního větrného parku v Německu, další akvizice mají následovat

| redakce

Energetická společnost ČEZ oznámila převzetí německého větrného parku o instalovaném výkonu 12,8 MW. Jde o první z plánované řady projektů zaměřených na obnovitelné zdroje. Cena transakce nebyla zveřejněna.

"Jde o vstupní projekt na německý trh v oblasti obnovitelných zdrojů. Počítáme, že další budou následovat," uvedl ředitel divize Nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač. Společnost podle něj sleduje nejen už vystavěné parky na pevnině, ale i ty na moři a projekty ve fázi vývoje. ČEZ větrný park na jihozápadě Německa koupil od společnosti AREAM.

"Přestože jde o velmi malý větrný park, jehož výkon nijak zásadně nezmění rozložení výrobního portfolia společnosti, hodnotíme nákup mírně pozitivně. Německo je výrazně zaměřeno na rozvoj obnovitelných zdrojů a na rozdíl od ostatních evropských zemí pokračuje v jejich silné podpoře. Vzhledem k malé velikosti oznámené transakce však nepředpokládáme, že by akcie společnosti měly na informace reagovat," říká analytik Komerční banky Richard Miřátský.

ČEZ v pondělí dále sdělil, že kromě německého trhu sleduje vhodné příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů také v ostatních evropských zemích. Pleskač již v březnu uvedl, že ČEZ plánuje do roku 2020 do takzvané nové energetiky investovat celkem 50 až 60 miliard korun. Mluvčí ČEZ Martin Schreier ČTK řekl, že ČEZ již v této oblasti posoudil desítky projektů o instalovaném výkonu přesahujícím 2,5 GW.

Plán rozvíjet obnovitelné zdroje v Německu oznámil ČEZ na začátku letošního roku. Tehdy uvedl, že tamní firma Aquila Capital pro něj bude vyhledávat možné investiční příležitosti do větrných farem. Objem investic se má pohybovat v horizontu pěti let v řádu stovek milionů eur.

Prostřednictvím dceřiné firmy Inven Capital ČEZ od loňska v Německu učinil tři investice v oblasti takzvané decentralizované energetiky. Loni v létě vstoupil do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. Na podzim 2015 vstoupil do podniku Sunfire. Hlavním produktem této společnosti jsou palivové články, které dokážou přeměnit palivo, například zemní plyn, na elektřinu a teplo, ale i elektřinu zpět na vodík a další plyny. Na konci letošního dubna se pak ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado°, která prodává chytré termostaty.

Zdroj: Česká spořitelna, J&T Banka, Komerční banka, ČTK

reklama
reklama