Americké akcie ve středu uzavřely po vystoupení Janet Yellenové smíšeně

| redakce

Americké akcie ve středu uzavřely převážně v mínusu, když investoři zpracovávali poznámky Janet Yellenové z vystoupení před finančním výborem Sněmovny reprezentantů.

Index Dow odepsal 0,62 % na 15 914,74 bodu, S&P 500 seanci zakončil se ztrátou 0,02 % na 1 851,86 bodu a Nasdaq Composite podržely akcie firem Alphabet a Netflix, takže připsal 0,35 % na 4 283,59 bodu. Index Dow vedly dolů akcie Walt Disney, naproti tomu Nike se ho snažila táhnout nahoru. S&P 500 stahoval dolů sektor základních materiálů, zatímco sektor zdravotní péče a technologie posilovaly.

Index volatility VIX se ve středu pohyboval kolem 26 bodů. "Trh má nedostatek býčích impulzů," říká Adam Sarhan, ředitel Sarhan Capital. "Kdykoli se trh snaží o rally, narazí na silné výprodejové tlaky."

Americké akcie (10. února 2016)
Zdroj: Google

"Akcie vyskočily v přímé souvislosti s tím, co se odehrávalo na trhu s ropou, takže sotva lze říci, že je podpořilo cokoli jiného," říká Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott.

Yellenová ve středu připustila, že zpřísňující se podmínky na finančním trhu a nejistota ohledně čínské ekonomiky představují rizika pro hospodářský růst v USA. Dodala však, že ekonomické podmínky by Fedu měly umožnit pokračovat v započatém zvyšování úrokových sazeb.

Cena akcií mediální a filmové společnosti Walt Disney výrazně klesla, ačkoli čtvrtletní zisk podniku stoupl zhruba o třetinu na rekordních 2,88 miliardy dolarů, a to mimo jiné díky úspěchu nového dílu Star Wars. Investory nicméně znepokojily slabé výsledky divize kabelových televizních sítí.

Po ukončení obchodování zveřejnily hospodářské výsledky společnosti Twitter a Tesla Motors. Společnost Twitter zaznamenala očištěný zisk na akcii ve výši 16 centů, čekalo se 12 centů. Její tržby vzrostly na 710,5 milionu dolarů z 479,1 milionu dolarů, očekávalo se 710,1 milionu dolarů. V after-marketu akcie ztrácely přes 4 %.

Tesla Motors investory zaskočila ztrátou 87 centů na akcii při tržbách 1,75 miliardy dolarů. Očekával se přitom zisk na akcii ve výši 10 centů a tržby 1,79 miliardy dolarů. Akcie přesto v after-marketu posilovaly o více než 10 % díky dobrému výhledu na letošní rok.

Po ukončení obchodování zveřejnily hospodářské výsledky také společnosti Whole Foods a Cisco Systems. Whole Foods předčila očekávání analytiků, když vykázala zisk na akcii ve výši 46 centů při tržbách 4,83 miliardy dolarů. Trhy očekávaly 40 centů při 4,81 miliardy dolarů.

Cisco Systems zaznamenala nárůst kvartálních tržeb o 2 % a rozšířila zpětný program odkupu akcií o 15 miliard dolarů. Akcie v after-marketu posilovaly o více než 8 %. Firma dosáhla zisku na akcii 57 centů při tržbách 11,8 miliardy dolarů, analytici očekávali 54 centů a tržby 11,75 miliardy dolarů.

Ceny ropy ve středu rostly, americká ropa však své zisky smazala

Ceny ropy po propadu, který byl třetí nejhlubší od finanční krize, většinu dne rostly. K oživení přispěly spekulace, že by velcí producenti mohli začít řešit nadbytek ropy na trhu. Cena americké ropy, která se zvyšovala i díky zprávě o zásobách, však později své zisky smazala.

Obchodníci i delegáti ropného kartelu OPEC pochybují, že se podaří dosáhnout dohody o koordinaci těžby mezi kartelem a dalšími producenty ropy, která by byla první za desetiletí. Jakékoli spekulace o možném jednání však trhu pomáhají.

Cena americké ropy nejprve stoupla nad 29 dolarů za barel, když se ukázalo, že zásoby ropy v zemi minulý týden nečekaně klesly kvůli nižšímu dovozu. Nakonec však WTI zisky smazala a opět klesá, protože zásoby v hlavním překladišti Cushing jsou rekordní.

Cena ropy se propadla minulý měsíc až na 12leté minimum 27,10 dolaru za barel ze 100 dolarů v červnu 2014. Důvodem je rozhodnutí ropného kartelu OPEC zaměřit se v rozhodování o těžbě na zvýšení svého podílu na trhu a ne na vývoj cen ropy. Na trhu je tak přebytek ropy.

Americký dolar posiloval díky výrokům šéfky Fedu, nakonec ale oslabil

Americký dolar ve středu nejdříve posiloval vůči koši ostatních předních měn. Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová totiž podle analytiků naznačila, že stále existuje možnost březnového zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Ve druhé polovině obchodování však dolar obrátil a skončil o něco slabší.

Na devizovém trhu se dolar propadl až na 15měsíční minimum vůči japonskému jenu, který je investory považován za bezpečnou investici v období nejistoty. Euro se v závěru obchodování v New Yorku prodávalo za 1,1295 USD, jeho kurz se tak po přechodném poklesu vrátil zhruba na úterní úroveň.

Yellenová ve své pololetní zprávě o měnové politice určené pro Kongres uvedla, že Fed nadále počítá s postupným zvyšováním úrokových sazeb. "Zdá se, že si Yellenová uchovává důvěru ve vyhlídky ekonomiky Spojených států a stále předpokládá růst sazeb. To podporuje americkou měnu," řekl agentuře Reuters analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions.

Dolar v uplynulých dvou týdnech oslabil o více než tři procenta kvůli očekávání, že by Fed vzhledem k problémům ve světové ekonomice nemusel v letošním roce přikročit k žádnému zvýšení úrokových sazeb. Původně se přitom předpokládalo, že banka by letos mohla úroky zvýšit až čtyřikrát.

Kurz dolaru v poslední době podkopávají obavy ohledně zpomalování růstu čínské ekonomiky, propadu cen komodit a zdraví evropského bankovního sektoru. Z těchto obav naopak těží měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, například japonský jen a švýcarský frank.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Čistý zisk americké mediální společnosti Time Warner ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostl o 19,4 % na 857 milionů USD. Firma současně zlepšila výhled zisku na letošní rok a oznámila odkup akcií za pět miliard USD. Time Warner je s téměř polovičním podílem hlavním akcionářem společnosti CME, která vlastní českou televizi Nova.
  • Výsledky Twitter ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,16 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 710,5 milionu USD (odhad: 710,1 milionu USD).
  • Výsledky Tesla Motors ve 4Q: Ztráta na akcii 0,87 USD (odhad: zisk 0,10 USD), tržby 1,75 miliardy USD (odhad: 1,79 miliardy USD).
  • Výsledky Whole Foods v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 4,83 miliardy USD (odhad: 4,81 miliardy USD).
  • Výsledky Cisco Systems ve 2QFY2016: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 11,8 miliardy USD (odhad: 11,75 miliardy USD).

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

reklama
reklama