Yellenová: Monetární politika není předem daná, závisí na makrodatech

| redakce

Šéfka amerického Fedu Janet Yellenová ve středu vystoupila ve Sněmovně reprezentantů a ve svém úvodním projevu zopakovala, že politika Fedu není předem daná, ale závisí na makrodatech. Pokud by měla data naznačovat zpomalování ekonomiky, přistoupil by Fed k úpravě kurzu měnové politiky a zpomalil plánované zvyšování sazeb. Trh práce podle Yellenové vykazuje známky zlepšení, byť stále má rezervy - růst mezd a nárůst zaměstnanosti by dle jejího názoru měly podporovat růst reálných příjmů Američanů a růst jejich výdajů.

Americká ekonomika by si dle jejího názoru mohla dokonce vést lépe, než se předpokládá, obzvláště kvůli nízkým cenám ropy. Naopak pokles čínského jüanu a chování Číny na měnových trzích podle ní do výhledu ekonomiky vnáší nejistotu, a stejně jako pokles cen akcií a drsnější podmínky na finančním trhu a přehodnocení kreditního rizika na světových trzích mohou americkou ekonomiku vykolejit z kurzu.

Fed podle Yellenové počítá s pozvolným zvyšováním úrokových sazeb, postup však nebyl přesně nastaven. Pokud ekonomika nebude podávat výkon, jaký se od ní čeká, Fed zřejmě bude postupovat pomaleji. Na jednu z otázek kongresmanů Yellenová odpověděla, že měnový výbor banky příliš detailně nezkoumal legislativní možnosti případného snižování sazeb do záporu.

Mnozí ekonomové očekávali, že Fed letos zvýší úrokové sazby čtyřikrát. Nyní se však domnívají, že Fed zvýší sazby nejvýše dvakrát. Trh s futures dokonce se 70% pravděpodobností očekává ponechání politiky Fedu beze změny do konce roku.

Yellenová se stále domnívá, že růst americké ekonomiky bude pokračovat. Americký trh práce podle ní zůstává v solidním stavu. Nervozitu vyvolává pouze inflace, která pokračuje v poklesu pod dvouprocentní cíl stanovený Fedem, hlavně kvůli poklesu cen ropy a silnějšímu dolaru. Banka však nadále věří, že tyto negativní vlivy v příštích měsících vymizí a inflace se začne zvyšovat, protože zdravý trh práce přináší růst platů.

Yellenová ve svém projevu upozornila zvláště na Čínu. Podle ní sice druhá největší ekonomika světa nezažívá prudké zpomalení, nedávné oslabení čínské měny však posílilo obavy o výhled dalšího růstu země. To vyvolává nervozitu na finančních trzích po celém světě a zhoršuje obavy o globální ekonomický růst.

Fed loni v prosinci zvýšil poprvé od finanční krize a recese v letech 2007 až 2009 úrokové sazby. Ukončil tak sedmileté období, kdy byly úroky blízko nuly, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama