Evropské akcie zažily ve čtvrtek další krvavou lázeň, investoři mají obavy ohledně světového růstu a zdraví bank

| redakce

Evropské akcie se ve čtvrtek propadly hluboko do červených čísel, výprodeje zasáhly především banky a těžaře.

Britský FTSE 100 odepsal 2,39 %, francouzský CAC 40 4,05 % a německý DAX 2,93 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 3,68 %.

Evropské akcie (11. února 2016)
Evropské akcie (11. února 2016)Zdroj: Google

Investoři zpracovávali poznámky Janet Yellenové z jejího středečního vystoupení ve Sněmovně reprezentantů a čekali na její výstup v Senátu. Yellenová poznamenala, že na trhu existují určité faktory, které by mohly zbrzdit růst americké ekonomiky, což investoři nepřijali pozitivně - podle futures na americké sazby by dokonce Fed nemusel k dalšímu zvýšení sazeb přistoupit až do roku 2018. Yellenová navíc zcela nevyvrátila možnost záporných sazeb, pokud by si to situace vyžádala. Dalším krokem Fedu tak možná nemusí být další zvýšení sazeb, ale jejich opětovné snížení.

Švédská centrální banka mezitím stáhla hlavní sazbu hlouběji do záporu, na -0,5 % z -0,35 %, což trhy překvapilo, a navíc zdůraznila, že je připravená ji snížit i více, aby zkrotila klopýtající inflaci, nehledě na obavy trhu, že by těmito kroky mohla přispívat ke vzniku kreditní bubliny. Dolů zamířily akcie švédských bank, k jejichž propadu přispělo právě rozhodnutí tamní centrální banky.

Ceny ropy zastavily propad poté, co podle zprávy Reuters Venezuela oznámila, že se státy OPEC snaží domluvit s nečlenskými státy o možném zmražení produkce ropy. Cena Brentu se pohybovala pod 31 dolary za barel a WTI sklouzla až na 27 dolarů za barel.

Po středečním oživení obnovily pokles především evropské banky. Akcie francouzské banky Société Générale po neuspokojivých hospodářských výsledcích spadly o více než 10 % a do mínusu se vydala i Deutsche Bank, která ve středu výrazně posílila. Většina italských bank se pohybovala v mínusu kvůli přetrvávajícím obavám o zdraví italského bankovního sektoru. Italská vláda ve středu schválila balíček opatření, jenž by měl přispět k vyčištění bank od nesplácených úvěrů.

Výrazně oslabovaly rovněž akcie těžařského kolosu Rio Tinto, neboť firma se loni kvůli nízkým cenám železné rudy, uhlí a dalších komodit propadla do ztráty. Společnost také oznámila, že upouští od své "progresivní dividendové politiky", v rámci které se zavazovala, že nebude snižovat roční dividendy.

Hlavní čtvrteční události na evropských trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC

reklama
reklama