Americká Sněmovna reprezentantů schválila nové sankce vůči KLDR

| redakce

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila rozšíření sankcí vůči Severní Koreji. Poslanecká komora Kongresu tak reagovala na jaderný test, který KLDR provedla v lednu, a na odpálení rakety dlouhého doletu z minulého týdne, informovala agentura Reuters. Nové sankce už ve středu schválil i Senát, chybí tak již jen podpis prezidenta Baracka Obamy.

Návrh zákona ve Sněmovně podpořilo 408 poslanců, proti hlasovali pouze dva. Senát ve středu schválil zákon jednomyslně. Podle agentury Reuters Obama zákon s největší pravděpodobností nevetuje, a sankce by tak měly začít platit. "V této oblasti jsme s Kongresem na jedné lodi a souhlasíme s potřebou zvýšených sankcí," uvedl ve čtvrtek prezidentův bezpečnostní poradce Ben Rhodes.

Norma obsahuje mimo jiné postihy všech, kteří nějaký způsobem podpoří fungování severokorejského jaderného programu a dalších agresivních vojenských aktivit, a rovněž těch, kteří porušují lidská práva a podporují aktivity směřující k ohrožení kybernetické bezpečnosti USA. Na základě sankcí by jim bylo možné zmrazit majetek či znemožnit získání víz.

Sněmovna reprezentantů podobný návrh zákona, který uvaluje nové sankce na režim diktátora Kim Čong-una, schválila už v lednu. Senát do něj ale přidal několik nových pasáží, a norma proto musela projít novým schválením i ve sněmovně.

Nové sankce vůči KLDR oznámilo ve středu i Japonsko. Zahrnovat by měly například úplný zákaz přítomnosti severokorejských lodí v japonských přístavech. Jižní Korea se ve středu rozhodla ukončit provoz průmyslové zóny v Kesongu, kterou společně s KLDR od roku 2004 provozovala na severokorejském území. V pátek odpojila dodávky elektřiny a vody do zóny.

Státy zpřísňují opatření vůči KLDR od 6. ledna, kdy Pchjongjang uskutečnil svůj čtvrtý jaderný test. V neděli Severní Korea odpálila raketu se satelitem, který je podle ní určen k pozorování Země. Západ to označil za zástěrku pro test raketových zbrojních technologií.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama