Americké akcie v pátek posílily o dvě procenta a napravily část ztrát z celého týdne

| redakce

Americké akcie zahájily páteční obchodní seanci téměř procentním posílením. Pomáhal jim prudký nárůst cen ropy až o 12 %. Nakonec hlavní indexy přidaly do dvou procent, celotýdenní ztrátu ale neodvrátily. Index S&P 500 ale přerušil pětidenní sérii ztrát.

Dow posílil o rovná 2 % na 15 973,84 bodu, S&P 500 přidal 1,95 % na 1 864,78 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,66 na 4 337,51 bodu. Americké indexy se tak jako jedny z posledních brání pádu do medvědího trendu, tedy poklesu o 20 % z předchozích vrcholů.

Ze sektorů se v pátek dařilo "otloukánkům" uplynulých dnů v čele s ropnými firmami a producenty základních materiálů (obě odvětví +3,5 %) a finančními tituly (+3,4 %). Posílily akcie ve všech deseti základních sektorech, relativně nejhůře na tom byly veřejné služby a technologie.

Index volatility VIX v pátek klesl o bezmála 10 % na 25,4 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po čtvrtečním "výletu" do blízkosti 1,5 % pokračoval v růstu, konkrétně o osm bazických bodů na 1,7395 %.

S&P 500 (12. února 2016)
S&P 500 (12. února 2016)

Podle známého investora Garyho Shillinga není vyloučené, že 10letý výnos bude dále klesat, a to až k 1 %. 30letý výnos by si to pak podle něj mohl namířit k hladině 2 %.

"Zdá se, že si investoři konečně všimli některých zajímavých příležitostí, které vyvstaly po výrazných propadech cen akcií," uvedl pro CNBC investiční manažer Adrian Day. "Opatrnost je stále namístě, ale podmínky jsou ideální minimálně pro krátkodobý odraz výše," doplnil ho další investiční profesionál Adam Sarhan.

V pátek Bank of America Merrill Lynch snížila svůj celoroční výhled pro index S&P 500 na 2 000 bodů z předchozích 2 200 bodů. Jako důvody uvedla horší ekonomickou prognózu a očekávané postupné zhoršování likviditních podmínek v USA. Krátkodobě vnímá banka spíše rizika dalších poklesů. Techničtí analytici přitom bedlivě sledují hladinu 1 812 bodů, od které se intradenně během čtvrtka index odrazil a kde je dvouleté minimum (úroveň byla dnem i během poklesu 20. ledna 2016).

Zájem byl v pátek například o akcie ve finančním sektoru, které tento týden výrazně ztrácely. Akcie německého finančního ústavu Deutsche Bank obchodované v USA stouply o 12,1 %, zatímco ve Frankfurtu zpevnily o 11,8 %, což pomohlo k růstu západoevropských trhů. Banka, která loni utrpěla rekordní ztrátu, oznámila, že odkoupí vlastní dluhopisy za více než 5 miliard USD. Akcie JPMorgan Chase přidaly po zprávě o nákupu cenných papírů firmy jejím ředitelem Jamiem Dimonem 8,27 %.

"Evropě se dařilo, především bankám, což se zřejmě přeneslo na akcie bank v USA," uvedl portfoliomanažer John Carey ze společnosti Pioneer Investment Management. Náladu na trhu ale podle něj podpořily také nečekaně dobré údaje o lednových maloobchodních tržbách v USA.

Data podpořila také americký dolar. Příznivá statistika totiž naznačila, že by americká centrální banka letos mohla být schopna pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Euro vůči dolaru před koncem newyorského obchodování ztrácelo zhruba 0,5 % na 1,1255 USD.

Dolar k japonskému jenu přidával 0,6 % na 113,25 JPY. V předešlých čtyřech dnech ale dolar vůči jenu převážně ztrácel. Japonská měna, považovaná za bezpečnější útočiště, totiž těžila ze zvýšené nejistoty na trzích.

Za celý týden zůstaly americké akcie ve ztrátě. Dow oslabil o 1,4 %, S&P 500 ztratil 0,8 % a Nasdaq se propadl o 0,6 %. Dolů je srážely zejména obavy o globální ekonomický růst.

S&P 500 (8.-12. února 2016)
S&P 500 (8.-12. února 2016)

A pro zajímavost i mapa indexu S&P 500 od začátku roku. Pár zelených ostrůvků se najde.

S&P 500 (od začátku roku do 12. února 2016)
S&P 500 (od začátku roku do 12. února 2016)

Světové ceny ropy v pátek zamířily prudce vzhůru, a odpoutaly se tak od dvanáctiletého minima, na němž se ocitly ve čtvrtek. Například americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražila o více než 12 %. K růstu přispěly hlavně obnovené spekulace o koordinovaném omezení těžby.

Cena americké WTI v závěru obchodování vzrostla o 12,3 % na 29,44 USD za barel. Byl to největší denní růst ceny od února 2009. Ve čtvrtek sestoupila až na dvanáctileté minimum 26,05 USD za barel. Za celý týden nicméně o 4,7 % klesla.

Severomořská ropa Brent si připsala téměř 11 % na 33,36 dolaru za barel. Ve čtvrtek sestoupila pod hranici 30 dolarů, díky oživení se ztráta za celý týden snížila na dvě procenta.

Situace na trhu se začala měnit už ve čtvrtek večer, kdy ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhajl Mazrúí podle listu The Wall Street Journal uvedl, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je ochotna spolupracovat na omezení produkce ropy. "Komentáře ministra energetiky Spojených arabských emirátů nyní tlačí ceny vzhůru," poznamenal analytik Hans van Cleef z bankovní společnosti ABN Amro. "Stále se však nacházíme v dlouhodobém útlumu. Na tom se nic nezměnilo," dodal.

Optimismu nahrává opatrně se rýsující dohoda ohledně koordinované mírové akce v Sýrii, na které se chce podílet Saúdská Arábie. Je ale brzy na jakékoli závěry. Například podle Bank of America Merrill Lynch stojí koordinovanému omezení těžby ropy v cestě minimálně tři následující překážky:

 • Írán se chce vrátit na trh s výrazně vyšší nabídkou.
 • Decentralizovaný charakter produkce ropy ztěžuje případné následné obnovování produkce, pokud by se Rusko uvolilo svou těžbu omezit.
 • Možný nedostatek vzájemné důvěry těžařských zemí na poli geopolitických rizik (nabízí se právě situace v Sýrii nebo soupeření Saúdské Arábie a Íránu o dominantní postavení v regionu Blízkého a Středního východu).

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 % a za jejich propadem je kombinace výrazného převisu nabídky nad poptávkou a slábnoucí růst globální ekonomiky. "Je zjevné, že nadbytečné dodávky přetrvávají, zatímco zásoby se zvyšují," uvedl hlavní komoditní analytik v bance SEB Bjarne Schieldrop.

Ruská centrální banka v pátek snížila odhad průměrné ceny ropy na letošní rok na 35 dolarů za barel, zatímco dosud předpovídala cenu 50 dolarů za barel. V letech 2017 až 2018 počítá prognóza centrální banky s průměrnou cenou 45 dolarů za barel.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v lednu rostly stejným tempem jako v prosinci, tedy o 0,2 %. Analytici očekávali růst o 0,1 %. Údaj za prosinec byl revidován z -0,1 %. Maloobchodní tržby očištěné o sektor automobilů a ceny pohonných hmot stouply o 0,4 % po prosincovém růstu o 0,1 %. V lednu maloobchodní tržby v USA rostly díky revizi prosincového poklesu třetí měsíc v řadě.
 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat klesl na 90,7 bodu (odhad: 92,3 bodu, leden: 92 bodů).
 • Dovozní ceny v USA v lednu meziměsíčně klesly o 1,1 %, export byl levnější o 0,8 %. Tlak na dovozní ceny je negativní, ale je stále více soustředěn v oblastech zboží souvisejících s ropou. Po očištění o sektory související s ropou ceny klesly jen o 0,2 %. Meziročně dovoz zlevnil o 6,2 %, což je hodně, ale stále méně než v předchozích měsících (v prosinci -8,2 %). Po očištění o ropný sektor export zlevnil jen o 3,1 % meziročně, bez toho o 5,7 %.
 • Jamie Dimon zřejmě věří, že je JPMorgan silnou bankou, a to navzdory výprodejům na akciových trzích, které v posledních týdnech silně dopadly právě na finanční sektor. Dimon nakoupil podle zdroje serveru Dow Jones 500 tisíc akcií za zhruba 26 milionů USD.
 • Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila rozšíření sankcí vůči Severní Koreji. Poslanecká komora Kongresu tak reagovala na jaderný test, který KLDR provedla v lednu, a na odpálení rakety dlouhého doletu z minulého týdne, informovala agentura Reuters. Nové sankce už ve středu schválil i Senát, chybí tak již jen podpis prezidenta Baracka Obamy.
 • Ruští miliardáři Michail Fridman a Ališer Usmanov dohromady investovali několik set milionů dolarů do amerického provozovatele aplikací pro alternativní taxislužbu Uber Technologies. Ta se loni stala nejhodnotnější začínající soukromou firmou na světě. Podle dat poskytovatele informací o soukromých společnostech PrivCo z loňského srpna činila tehdy hodnota firmy téměř 51 miliard USD.
 • Celkový počet vrtů, z nichž se těží ropa a zemní plyn v USA, v týdnu klesl o 30 na 541. Vyplývá to z údajů společnosti Baker Hughes.

Výsledková sezóna

 • Slevový portál Groupon oznámil za poslední kvartál roku 2015 očištěný zisk 0,04 USD, čekala se nula. Tržby firmy narostly o 3,8 % na 917,2 milionu USD, čekalo se jen 845,9 milionu USD.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v USA za uplynulý týden

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

reklama
reklama