Evropská unie dá Makedonii na pomoc s migrací další miliony eur

| redakce

Dalších deset milionů eur pošle Evropská unie Makedonii na pomoc se zvládáním migrační krize. Rozhodla o tom v pondělí Evropská komise. Prostředky jsou určeny na zlepšení ochrany hranic a registraci migrantů, nikoli na stavbu plotu, zdůraznila komise. Makedonský prezident se v pondělí účastní mimořádného summitu zemí Visegrádské čtyřky (V4) v Praze, který se týká mimo jiné právě řešení migrační krize.

Poskytnuté prostředky jsou určeny na lepší zabezpečení hranic této balkánské země, nikoliv na stavbu plotu, uvedla mluvčí komise. Jde o to hranice chránit, nikoli uzavřít, dodala.

Novou bariéru z ostnatého drátu začala Makedonie budovat na svých hranicích s Řeckem minulé pondělí, aby lépe zabránila migrantům v nelegálních příchodech na své území.

Dvoumilionovou balkánskou zemí prošly od loňského roku na cestě z Turecka přes Řecko do střední a severní Evropy tisíce migrantů.

Pomoc Makedonii a Bulharsku je také jedním z hlavních témat pondělního mimořádného summitu zemí Visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) v Praze. Makedonii na něm zastupuje prezident Ďorge Ivanov.

K výstavbě plotu na hranicích Makedonie a Bulharska s Řeckem vyzval mimo jiné i maďarský premiér Viktor Orbán.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama