Obchodní přebytek EU díky levnější energii loni prudce vzrostl

| redakce

Přebytek Evropské unie v obchodování se zbytkem světa se v loňském roce téměř zpětinásobil, pomohl zejména prudký pokles cen dovážené energie. Statistický úřad Eurostat v pondělí oznámil, že se přebytek zvýšil na 64,2 miliardy eur z předloňských 13,3 miliardy eur.

Celková hodnota vývozu z Evropské unie se loni zvýšila o 5 %, zatímco hodnota dovozu vzrostla pouze o 2 %. Deficit obchodu s energií se díky levnější ropě a plynu snížil na 243,5 miliardy eur z 334,8 miliardy eur před rokem.

Hodnota dovozu z Ruska, které je klíčovým dodavatelem energie do Evropy, loni klesla o 25 %. Hodnota vývozu z EU do Ruska se ale propadla o 28 %, mimo jiné kvůli sankcím souvisejícím s ukrajinskou krizí.

Přebytek EU v obchodování se Spojenými státy loni stoupl na 123,3 miliardy eur ze 104,5 miliardy eur v předchozím roce. Schodek v obchodování s Čínou se však prohloubil na téměř 180 miliard eur z předloňských 137,5 miliardy eur.

Největším evropským exportérem loni zůstalo Německo, které zvýšilo vývoz včetně dodávek do ostatních členských zemi EU o 7 %. Jeho obchodní přebytek vzrostl na 251,9 miliardy eur. Nejhorší obchodní bilanci z členských zemí EU vykázala Británie, jejíž deficit vzrostl na 149 miliard eur z předloňských 139,5 miliardy eur, upozornila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama