Americké akcie ve čtvrtek po většinu obchodování mírně ztrácely, hlavní indexy ztratily do procenta

| redakce

Americké akcie v první polovině obchodování odevzdaly mírné zahajovací zisky. Náladu na trhu ovlivňovala makrodata a opět rostoucí zásoby ropy v USA. Trh zvažuje signály z centrální banky, podle které jsou globální rizika stále větší hrozbou i pro ekonomiku Spojených států. Nakonec hlavní indexy odepsaly do jednoho procenta.

Dow odepsal 0,25 % na 16 413,43 bodu, S&P 500 klesl o 0,47 % na 1 917,83 bodu a Nasdaq Composite ztratil 1,03 % na 4 487,54 bodu. Osm z deseti sektorů zakončilo v záporu, všechny ale do jednoho procenta, v plusu zůstaly pouze telekomunikace a veřejné služby. Index volatility VIX klesl o tři procenta na 21,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl téměř o osm bazických bodů na 1,7396 %.

Pode analytiků se americké indexy po třídenním prudkém posílení staly krátkodobě překoupenými. Po lehkém oddechovém čase by ale mohly pokračovat v korekci výše po strmých propadech z úvodu roku. "Je otázka, zda index S&P 500 najde sílu k proražení nad 1 940 bodů. Pokud ano, můžeme se dočkat pokusu o zdolání hladiny 1970 až 2 000. Takový růst by ale vyžadoval větší objem nákupních objednávek, než který v posledních dnech pomohl indexům výše. Ten byl totiž poháněn pokrýváním krátkých pozic," uvedl pro CNBC Lance Roberts, hlavní investiční stratég Clarity Financial.

"Co si vedlo nejlépe za poslední tři dny, což znamená finanční, energetické a biotechnologické firmy, se ve čtvrtek nejvíce stáhlo zpátky," komentoval pro agenturu Reuters vývoj analytik z Bel Air Investment Advisors Aaron Jett.

Po zvýšení doporučení ze strany Morgan Stanley se dařilo akciím IBM (+5,04 %). Opačným směrem se po oznámení horších než očekávaných tržeb a výhledu na další rok vydaly akcie Wal-Mart Stores (-3,08 %). Po skončení obchodování oznámily hospodářské výsledky například firmy Applied Materials, Duke Energy nebo Nordstrom.

Americký dolar na devizových trzích během odpoledne zpevňoval a zisky si připisoval vůči většině hlavních světových měn. Podpořilo jej oživení cen ropy, díky kterému se vydaly vzhůru i některé akciové trhy. Dolar ale reagoval i na příznivé statistické údaje, které byly zveřejněny ve Spojených státech.

Údaje z amerického trhu práce ukázaly, že počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu klesl nejníže od listopadu. Aktivita v továrnách na východě USA v únoru sice oslabila, pokles ale zpomalil. To podle analytiků naznačuje, že americká centrální banka by mohla letos pokračovat ve zvyšování úroků.

Oživení cen ropy i akcií zvyšuje mezi investory zájem o rizikovější investice. To je nepříznivou zprávou pro euro, které v posledních dnech kvůli tomu oslabuje. Od ECB se navíc očekává další uvolnění měnové politiky.

Z významnějších měn dolar v poslední době výrazněji oslabuje pouze vůči japonskému jenu, zřejmě kvůli postoji centrální banky. Například analytik finančního ústavu Scotiabank Eric Theoret podle agentury Reuters upozornil na zápis z posledního zasedání Fedu, ze kterého vyplývá, že tempo zvyšování úroků v USA bude v letošním roce vzhledem k nejistému vývoji globální ekonomiky pomalejší. Zmírnil se prý i tlak na japonskou centrální banku, aby přijala na svém březnovém zasedání další stimulační opatření.

Ceny ropy na světových trzích zpočátku zpevňovaly, později ale většinu zisků odevzdaly v reakci na zprávu o růstu zásob ropy v USA. Zpráva totiž ukázala, že nadbytek této strategicky důležité suroviny na trhu přetrvává, i když její cena už se za poslední rok a půl výrazně snížila.

Ropa zpočátku těžila ze středečního prohlášení Íránu, který přivítal plán předních producentů ropy na zmrazení těžby. K růstu cen pomohly také údaje oborové organizace API, podle kterých zásoby ropy v USA minulý týden nečekaně klesly.

Brent, který již ve středu zdražil o více než sedm procent, se ve čtvrtek přechodně dostal na více než 35 dolarů za barel. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ale uvedl, že se zásoby ropy v USA za minulý týden zvýšily o 2,1 milionu barelů. Trh sice čekal ještě více, ale i tak jde o signál, že je suroviny nadále výrazný nadbytek.

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 % a spadly na nejnižší hodnotu za více než deset let. Důvodem je výrazný převis nabídky nad poptávkou. Nabídku zvýšil růst těžby v USA a rozhodnutí ropného kartelu OPEC zvýšit těžbu, a posílit si tak podíl na trhu. Poptávku po ropě pak snižuje slábnoucí globální ekonomika

Plán na zmrazení těžby ropy na úrovni lednové produkce v úterý dohodly Rusko, Saúdská Arábie, Katar a Venezuela. Plán by měl přispět ke stabilizaci trhu, podmínkou k jeho realizaci je ale zapojení dalších předních těžařů. I když Írán ve středu dohodu uvítal, výslovně neřekl, že se k ní připojí. Irácký ministr ropného průmyslu pak ve čtvrtek prohlásil, že jednání mezi členskými a nečlenskými státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) budou pokračovat.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Wal-Mart Stores ve 4Q: Očištěný zisk na akcii dosáhl 1,49 USD (odhad: 1,46 USD, loni: 1,61 USD). Největší maloobchodní řetězec na světě zklamal na úrovni tržeb, které se vyšplhaly na 129,67 miliardy USD. Trh čekal 130,96 miliardy USD, před rokem firma utržila dokonce 131,57 miliardy USD. Wal-Mart Stores ale zvýšila roční dividendu na 2 USD z dosavadních 1,96 USD.
  • Výsledky Hyatt Hotels Corporation ve 4Q: Zisk na akcii 0,26 USD, očištěný zisk 0,21 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 1,11 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek +2,91 %.
  • Výsledky Sodastream ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,17 USD), tržby 112,9 milionu USD (odhad: 109 milionů USD). Akcie ve čtvrtek +8,54 %.
  • Výsledky Applied Materials ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,26 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 2,26 miliardy USD (odhad: 2,24 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolísaly mezi nulou a plus pěti procenty.
  • Výsledky Duke Energy ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 4,97 miliardy USD. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +0,1 %.
  • Výsledky Nordstrom ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 4,14 miliardy USD (odhad: 4,22 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -7 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

reklama
reklama