Americké akcie v úterý ztratily kolem dvou procent, podrazil je obnovený propad cen ropy

| redakce

Americké akciové trhy v úterý obnovily výrazný pokles a jejich hlavní indexy ztratily kolem dvou procent. Wall Street opět srážely padající ceny ropy, tentokrát v důsledku slábnutí nadějí na dohodu těžařských zemí na snížení produkce suroviny.

"Stále jsme neprolomili spojení mezi ropou a akciemi a u cen ropy jsme ještě nedospěli ke dnu," řekl agentuře Reuters Jeff Carbone, spoluzakladatel investiční firmy Cornerstone Financial Partners.

Investoři se v poslední době odvracejí od akcií hlavně kvůli útlumu globální ekonomiky v čele s Čínou. Znervózňuje je také otázka dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA.

Dow v úterý nakonec ztratil 1,8 % na 16 153,54 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,87 % na 1 903,03 bodu a Nasdaq Composite spadl o 2,24 % na 4 516,95 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,01 % na 21,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 1,86 %.

Pod nulou skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce klesly energetické odvětví, finanční sektor a odvětví základních materiálů. Pouze minimální ztrátu naopak zaznamenalo odvětví veřejných služeb.

Americké akcie (2. února 2016)
Americké akcie (2. února 2016)Zdroj: Google

Šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová v úterý řekla, že aktuální dění na trzích pro Fed není překvapivé ani znepokojující a centrální banka nesejde z cesty pozvolného zvyšování sazeb, které zahájila na svém prosincovém zasedání. "Můj názor je, že ožívání ekonomiky, stabilní tvorba nových pracovních míst a mírně vyšší jádrová inflace zaručí další zvýšení (sazeb)," řekla Georgeová před kansaskou organizací sociálních služeb Central Exchange. Současně poznamenala, že první zvýšení sazeb v prosinci bylo pro Fed "opožděným startem".

Akcie módního domu Michael Kors (+23,91 %) vyskočily téměř o čtvrtinu poté, co společnost před začátkem obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Zisk na akcii za poslední tři měsíce loňského roku firmě sice klesl z 1,59 USD na 1,48 USD, avšak překonal odhad trhu 1,46 USD. Tržby se společnosti meziročně zvýšily z 1,31 miliardy dolarů na 1,4 miliardy dolarů, trh čekal 1,36 miliardy dolarů. Firma čeká, že za aktuální čtvrtletí vykáže tržby 1,13-1,15 miliardy dolarů.

Akcie ropného obra ExxonMobil (-2,23 %) naopak ztratily přes dvě procenta. Společnost rovněž před začátkem obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Zisk firmě ve čtvrtém čtvrtletí kvůli propadu cen ropy klesl meziročně o 58 % na 2,78 miliardy USD. Výsledek byl sice nejslabší od roku 2002, překonal však očekávání. Těžba ropy a plynu se ve čtvrtletí zvýšila o 4,8 %, tržby ale o 31,5 % klesly a dosáhly 59,81 miliardy USD. Zisk na akcii činil 67 centů, a překonal tak očekávání analytiků v anketě agentury Bloomberg, kteří jej v průměru odhadovali na 64 centů na akcii.

Výsledky v úterý zveřejnily také farmaceutická firma Pfizer (-0,1 %), přepravní společnost United Parcel Service (+0,65 %) či chemická společnost Dow Chemical (+5,75 %).

Akcie technologického holdingu Alphabet (+1,68 %) úterní seanci zahájily výrazně výše, během dne ale většinu zisků odevzdaly a nakonec zpevnily jenom o 1,68 %. Firma v pondělí večer zveřejnila první výsledky po své reorganizaci. Zisk na akcii dosáhl v posledních třech měsících loňského roku 8,67 USD, trh čekal 8,10 USD. Růst ceny akcií Alphabetu v pondělní poobchodní fázi firmu posunul před Apple na pozici největšího burzovně obchodovaného podniku.

Po konci úterního obchodování zveřejnily hospodářské výsledky například Yahoo!, Gilead Sciences či Chipotle Mexican Grill.

Internetová firma Yahoo! (v řádném obchodování -1,72 %) uvedla, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 4,4 miliardy dolarů neboli 4,70 USD na akcii. O rok dříve vykázala za stejné období zisk na akcii 0,17 USD. Upravená ztráta na akcii činila v souladu s odhadem trhu 0,13 USD. Tržby podniku meziročně klesly na miliardu dolarů z 1,17 miliardy dolarů, trh čekal výsledek 948 milionů dolarů. Firma dále uvedla, že plánuje propustit asi 15 % zaměstnanců. Akcie Yahoo! v after-marketu v reakci na výsledky zlevňovaly zhruba o dvě procenta.

Biotechnologická firma Gilead Sciences (v řádném obchodování -1,6 %) vykázala čtvrtletní upravený zisk na akcii 3,32 USD při tržbách 8,51 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali v průměru upravený zisk na akcii na 3 USD a tržby na 8,16 miliardy dolarů. Dále firma uvedla, že její představenstvo schválilo dodatečný zpětný odkup akcií v objemu 12 miliard dolarů a 10% navýšení dividendy. Akcie Gileadu v after-marketu přidávaly necelé procento.

Řetězec restaurací Chipotle Mexican Grill (v řádném obchodování +0,64 %) vykázal za poslední loňský kvartál zisk na akcii 2,17 USD proti 3,84 USD o rok dříve. Tržby podniku meziročně klesly o 6,8 % na 997,5 milionu dolarů. Analytici čekali v průměru zisk na akcii 1,86 USD a tržby na úrovni jedné miliardy dolarů. Firmu v posledním loňském čtvrtletí zasáhl skandál s bakteriemi E.coli. Akcie Chipotle Mexican Grill v poobchodní fázi kolísaly a kolem 23.30 SEČ odepisovaly zhruba čtyři procenta.

Levnější ropa stáhla vedle akcií i dolar

Ceny ropy v úterý na světových trzích dál výrazně klesaly a ztrácely znovu kolem pěti procent. Z trhu totiž mizí naděje, že by se členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohli vzájemně i spolu s Ruskem dohodnout na omezení těžby suroviny.

Cena severomořské ropy Brent v 16.10 SEČ ztrácela přes čtyři procenta na zhruba 32,75 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI oslabovala o téměř pět procent a byla pod hranicí 30,20 USD za barel. Oba druhy ropy už v pondělí ztratily 5-6 %.

Ruské ministerstvo energetiky v pondělí sdělilo, že jednalo s Venezuelou o možnosti společných konzultací mezi OPEC a ostatními producenty ropy. Minulý týden ceny suroviny vzrostly, když ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že ze Saúdské Arábie obdržel návrh na jednání o společném postupu při těžbě. Rijád sice dal najevo, že je ochoten jednat, popřel však, že by navrhoval snížení těžby v takovém rozsahu, jaký naznačovala Moskva.

Podle banky Goldman Sachs je dohoda mezi OPEC a Ruskem "vysoce nepravděpodobná". Další analytici podle agentury Reuters dodávají, že vzhledem k tomu klesnou ceny ropy v brzké době zpět pod 30 dolarů za barel.

Těžba ropy v Rusku v lednu znovu mírně stoupla, což opět zvýšilo obavy z přebytku nabídky. Zásoby ropy neustále narůstají a mnozí analytici se domnívají, že skladovací kapacity začnou brzy docházet. Trh se proto bude nyní zaměřovat na nadcházející údaje o vývoji zásob ropy na americkém trhu.

Dolar v úterý na devizových trzích oslaboval zejména vůči euru a japonskému jenu. Mezi obchodníky panovaly obavy, že vytrvalý pokles cen ropy bude tlačit na pokles inflace, a znemožní tak americké centrální bance (Fed) zvyšovat úrokové sazby tempem, které naznačila v prosinci.

Krátce po 17.00 SEČ euro vůči dolaru přidávalo asi 0,1 % na 1,0897 USD. K jenu ale zhruba 0,5 % ztrácelo a stálo 131,09 JPY. Dolar vůči jenu odepisoval 0,6 % na 120,30 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval pokles o 0,1 % na 98,89 bodu.

Ke konci obchodování dolar vůči jenu oslaboval o jedno procento na 119,85 JPY. Euro vůči dolaru přidávalo 0,3 % a dolarový index ztrácel 0,2 % na 98,84 bodu.