USA rozšířily tzv. Magnitského seznam o pět ruských občanů

| redakce

Americké ministerstvo financí rozšířilo seznam ruských občanů zařazených do takzvaného Magnitského seznamu. Oznámil to v úterý americký tisk. V seznamu, který vystavuje sankcím osoby porušující lidská práva, je nově pět Rusů, většinou pracovníků ruských vyšetřovacích a vězeňských orgánů.

Seznam nese jméno Sergeje Magnitského, ruského auditora a právníka, který byl zatčen za údajné daňové úniky krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. V listopadu 2009 Magnitskij za nevyjasněných okolností v moskevském vězení zemřel, podle ruské opozice byl zavražděn.

Úmrtí Magnitského vedlo USA v roce 2012 k přijetí takzvaného Magnitského zákona, který zakazuje vstup do země a nařizuje zmrazení účtů ruským představitelům, kteří se podle USA mohli nějakým způsobem podílet na Magnitského smrti. Do seznamu, v němž je dnes 39 lidí, ale byly postupně zařazovány i osoby, které se i v jiných kauzách dopouštěly porušování lidských práv.

Ministerstvo financí nyní rozšířilo seznam o pět lidí na doporučení amerického ministerstva zahraničí. V seznamu jsou nově tři ruští vyšetřovatelé, bývalý náměstek ministra vnitra a šéf ruských vyšetřovatelů Alexej Aničin a někdejší ředitel věznice v čečenském městě Čornokozovo Jevgenij Antonov. O povaze jejich provinění nejsou k dispozici bližší podrobnosti.

Rusko Magnitského seznam tvrdě kritizuje. Už v roce 2012 zareagovalo vlastním seznamem nežádoucích Američanů, jakož i zákazem adopcí ruských sirotků do USA.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama