Americké akcie ve středu otočily a z výrazných ztrát přešly do plusu, podpořila je ropa

| redakce

Americké akcie středeční obchodní seanci zahájily výrazným poklesem, brzy ale otočily a vydaly se směrem k nule. V závěru obchodování se pak dokonce všem třem nejsledovanějším indexům podařilo přejít do kladného teritoria. Obrat podpořilo oživení cen ropy.

Dow nakonec přidal 0,32 % na 16 484,99 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,44 % na 1 929,80 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,87 % na 4 542,61 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,24 % na 20,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,743 %.

V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly technologické odvětví, energetický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily sektor základních materiálů a finanční odvětví.

Americké akcie (24. února 2016)
Americké akcie (24. února 2016)Zdroj: Google

Akcie výrobce solárních článků First Solar (+12,4 %) přidaly více než deset procent poté, co společnost již v úterý po konci obchodování zveřejnila slušné hospodářské výsledky. First Solar vykázala za poslední tři měsíce loňského roku zisk na akcii 1,60 USD při tržbách 942,3 milionu USD. Trh čekal zisk na akcii jenom 0,76 USD a tržby 929 milionů USD.

Dařilo se rovněž cenným papírům maloobchodního prodejce Target (+3,99 %), který čísla za poslední loňské čtvrtletí zveřejnil před začátkem středečního obchodování. Společnost uvedla, že ve čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,52 USD a tržbami 21,63 miliardy USD. Analytici čekali v průměru zisk na akcii 1,54 USD a tržby 21,62 miliardy USD.

V indexu Dow nejvíce zpevnily akcie technologických podniků United Technologies (+2,19 %) a Apple (+1,49 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+1,35 %). Nedařilo se naopak akciím výrobce letadel Boeing (-1,12 %), průmyslového konglomerátu General Electric (-0,89 %) nebo vydavatele platebních karet American Express (-0,85 %).

Investoři se během dne zabývali mimo jiné tím, jaké důsledky by pro americké banky, které dříve poskytly půjčky energetickým firmám, mohly mít přetrvávající nízké ceny ropy. Banka JPMorgan Chase již dříve oznámila, že zvýší o více než 60 % rezervy na ztrátové úvěry v sektoru energetiky, a banka Morgan Stanley uvedla, že většina jejích půjček energetickým podnikům mířila k firmám s ratingem v neinvestičním pásmu. Akcie JPMorgan Chase ve středu uzavřely nepatrně výše (+0,04 %) a cena akcií Morgan Stanley se proti úternímu závěru nezměnila, během dne ale oba tituly výrazně zlevňovaly.

Po konci obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky například Salesforce.com či HP.

Technologická společnost Salesforce.com (v řádném obchodování -0,6 %) vykázala za čtvrtletí končící 31. lednem upravený zisk na akcii 0,19 USD při tržbách 1,81 miliardy USD. Sama firma odhadovala, že vykáže upravený zisk na akcii 0,18-0,19 USD. Reportovaný zisk byl v souladu s odhadem trhu, tržby analytici čekali mírně nižší (1,79 miliardy USD). Současně společnost uvedla, že za aktuální kvartál očekává upravený zisk na akcii 0,23-0,24 USD a tržby 1,885-1,895 miliardy USD. Trh čeká za 1QFY2016 v průměru zisk na akcii 0,21 USD a tržby 1,86 miliardy USD.

Výrobce osobních počítačů a tiskáren HP (v řádném obchodování +4,95 %) vykázal za své první finanční čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,36 USD (v souladu s odhadem trhu) při tržbách 12,2 miliardy USD (odhad: 12,1 miliardy USD). Za aktuální čtvrtletí firma čeká upravený zisk na akcii 0,35-0,40 USD a za celý finanční rok 1,59-1,65 USD. Trh čeká za 2QFY2016 zisk na akcii 0,55 USD a za celý finanční rok 2016 zisk 2,15 USD na akcii.

Ropa smazala úvodní ztráty a zdražila

Světové ceny ropy se ve středu navzdory počátečnímu poklesu zvýšily. Severomořská ropa Brent zdražila o 3,4 % a uzavřela na 34,41 dolaru za barel. K růstu cen přispěly údaje o silné poptávce po benzinu ve Spojených státech. Někteří obchodníci však předpokládají, že ceny zamíří opět dolů, protože Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nadále odmítá snižovat těžbu.

Ke zdražení ropy Brent podle obchodníků přispěly rovněž technické problémy při nakládání obřího tankeru, který si najala společnost Vitol na přepravu ropy ze Severního moře do Jižní Koreje. Cena americké ropy WTI stoupla o necelé procento na 32,15 dolaru za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) odpoledne oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 3,5 milionu barelů na nové rekordní maximum. Zásoby benzinu se ale snížily, a to o 2,2 milionu barelů. Zaznamenaly tak první pokles od listopadu. Poptávka po benzinu byla podle EIA v posledních čtyřech týdnech o zhruba pět procent vyšší než ve stejném loňském období.

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí v úterý vyloučil možnost snížení těžby ve své zemi, která je největším exportérem ropy na světě. Podle analytika Chrise Jarvise ze společnosti Caprock Risk Management tím podkopal naděje na brzký pokles produkce, který by zmírnil přetrvávající převis nabídky nad poptávkou. Ceny ropy od poloviny roku 2014 kvůli nadměrným dodávkám na trh klesly o více než 70 %.

Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar se minulý týden dohodly na zmrazení produkce ropy na úrovních z letošního ledna. Podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů, což se ukazuje jako nereálné zejména v případě Íránu. Ten je po letech sankcí odhodlán těžbu razantně zvýšit.

Pouhé zmrazení těžby ropy by navíc podle analytiků převis nabídky nad poptávkou výrazněji neomezilo, protože produkce OPEC se nyní nachází na mnohaletém maximu. "Při těchto úrovních by ani dodržování dohody o zmrazení těžby v rámci OPEC rovnováhu na trhu v příštích měsících příliš nezlepšilo," uvedli analytici společnosti Energy Aspects.

Podle analytika Tariqa Zahira z newyorské společnosti Tyche Capital Advisors je jen otázkou času, kdy se ceny ropy propadnou zpátky pod 30 dolarů za barel. "Spekulace o tom, že ceny ropy již dosáhly dna, se opět ukážou chybnými," prohlásil Zahir.

Britská libra vůči americkému dolaru ve středu kvůli obavám z možného odchodu Británie z EU sestoupila poprvé od března 2009 pod úroveň 1,39 USD. Před koncem newyorského obchodování k dolaru ztrácela 0,6 % na 1,3924 USD.

Rostl naopak japonský jen, který bývá považován za bezpečnější investici v době zvýšené nejistoty na trzích. Euro k jenu ve středu kleslo až na tříleté minimum zhruba 122,50 JPY. Americký dolar proti jenu sestoupil až na 111,04 JPY, což je nejníže za poslední dva týdny. Eurodolar se večer pohyboval kolem 1,1.