Americké akcie ve čtvrtek smazaly ztráty z první poloviny seance a zamířily nahoru

| redakce

Americké akcie v průběhu čtvrtečního obchodování smazaly veškeré ztráty z první poloviny seance a tři nejsledovanější indexy nakonec přidaly kolem procenta. Podpořil je mimo jiné růst cen ropy.

Index Dow zpevnil o 1,29 % na 16 697,29 bodu, S&P 500 o 1,13 % na 1 951,70 bodu a Nasdaq Composite o 0,87 % na 4 582,21 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,77 % na 19,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,719 %.

Na každou klesající akcii na NYSE připadly ve čtvrtek dvě rostoucí. Zobchodovaný objem na NYSE dosáhl 507 milionů dolarů a kompozitní objem na všech burzách v USA přesáhl 2,5 miliardy USD.

Americké akcie (25. února 2016)
Zdroj: Google

Index Dow vedly nahoru nejvíce akcie technologické firmy United Technologies (+4,76 %) a indexu Nasdaq pomohly především akcie Applu (+0,69 %). Index S&P 500 podržel nahoře finanční sektor, zatímco energetický sektor ho jako jediný stahoval dolů.

Indexům pomohlo k růstu oživení cen ropy, které krátce rostly i o 3 % na 33 dolarů za barel. V první polovině obchodování ceny ropy naopak klesaly, což na akcie vyvíjelo tlak.

"Stále se podle mě orientujeme podle cen ropy," říká Jack Albin, investiční ředitel BMO Private Bank. "Nemyslím si, že je tato korelace u konce," dodal.

Ceny ropy ožily poté, co venezuelský ropný ministr Eulogio Del Pino prohlásil, že Venezuela, Saúdská Arábie, Rusko a Katar se dohodly na schůzce, která se bude konat v březnu.

"Myslím, že pokles v první polovině seance byl vyvolán vybíráním zisků," tvrdí Tom Wright z JMP Securities. "Trhy hledají nový katalyzátor," říká Wright s tím, že náladu na trzích by mohly podpořit zprávy ohledně dohod firem o fúzích či akvizicích.

"Energetické akcie se stabilizovaly, zatímco finanční sektor byl slabý, což vyvolávalo obavy," říká dále Wright. "Nyní už je také finanční sektor stabilní, rádi bychom nicméně viděli ještě větší oživení. To by upevnilo důvěru v trhy," dodává.

Na americké akcie mělo zpočátku negativní vliv slabé obchodování na asijských trzích, kde se čínský Shanghai Composite ve čtvrtek propadl o více než 6 %.

"Z fundamentálního hlediska zaujímá trh vyčkávací postoj, a do značné míry tak zůstává na pospas ropě," upozorňuje Adam Sarhan, ředitel Sarhan Capital. "Kam jde ropa, tam jdou riziková aktiva."

Po konci čtvrtečního obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky například společnosti Kraft Heinz, Campbell Soup, Gap či Sears. Potravinářská firma Kraft Heinz navíc oznámila, že vyplatí čtvrtletní dividendu 0,575 USD na akcii.

Dolar a libra posilovaly díky růstu na akciových trzích

Americký dolar a britská libra ve čtvrtek posilovaly vůči měnám považovaným za bezpečné útočiště v období nejistoty, například vůči japonskému jenu. Nárůst na akciových trzích ve Spojených státech a Evropě totiž zmírnil averzi investorů vůči riziku.

Výraznějšímu zpevnění americké měny nicméně zabránily přetrvávající pochybnosti o tom, zda americká centrální banka (Fed) v březnu přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Euro vůči dolaru kolem 17.00 SEČ ztrácelo pouze 0,1 procenta a pohybovalo se kolem 1,1 USD.

Britská libra smazala část ztrát, které utrpěla v předchozích dnech kvůli obavám ohledně odchodu Británie z Evropské unie. Vůči dolaru si ve čtvrtek připsala 0,2 procenta, od začátku týdne však stále ztrácí zhruba tři procenta, píše agentura Reuters.