Plyn se loni ve výrobě energie v USA téměř vyrovnal uhlí

| redakce

Zemní plyn loni ve výrobě elektrické energie ve Spojených státech téměř dostihl uhlí. Ve druhé polovině roku už americké elektrárny vyráběly s pomocí plynu více energie než s pomocí uhlí. Vyplývá to z pátečních údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA).

Uhlí si za celý rok zachovalo v produkci elektřiny první pozici a tato produkce činila v průměru 1,4 miliardy megawatthodin (MWh) denně. Spotřeba plynu ve výrobě energie ale dosáhla rekordních 1,3 miliardy MWh denně, sdělila EIA podle agentury Reuters.

Úřad také uvedl, že v sedmi ze 12 měsíců loňského roku se více elektřiny produkovalo s pomocí plynu než uhlí, včetně všech šesti měsíců druhého pololetí. K dočasnému vzestupu spotřeby uhlí vedla zejména loňská krutá zima, od té doby však byla řada uhelných elektráren odstavena. Za celý rok elektrárenské společnosti uzavřely rekordních 15 000 megawattů výkonu uhelných elektráren a pokračovaly v přechodu na levný plyn.

USA začaly ve druhé polovině minulého desetiletí díky "břidlicové revoluci" těžit v mohutném rozsahu plyn z nepropustných hornin. Nadbytek levného plynu brzy poté transformoval celý americký energetický trh, posílil konkurenceschopnost amerického průmyslu a podstatně snížil emise oxidu uhličitého a dalších zplodin z elektráren.

Ještě v roce 2005 se uhlí podílelo na zhruba polovině americké produkce elektřiny, zatímco plyn k ní přispíval pouze 19 %. Od maxima z roku 2007 ale podíl uhlí klesá a nyní se oba zdroje podílejí na produkci zhruba třetinou, uvedla EIA. "Břidlicová revoluce" srazila v USA ceny plynu zhruba na pětinu úrovně v Evropě a sedminu asijské úrovně, což odstartovalo masový přechod elektráren na plyn.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama