Americká ekonomika ve čtvrtém kvartálu expandovala rychleji, než se čekalo

| redakce

Podle zpřesněného odhadu vzrostla americká ekonomika v posledních třech měsících loňského roku o jedno procento anualizovaně. Očekávala se revize dat na +0,4 % z původně hlášených +0,7 %. Ve třetím čtvrtletí ekonomika expandovala 2% tempem.

Jádrové výdaje na osobní spotřebu podle zpřesněných dat vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně o 1,3 %, což znamená pokles tempa růstu o 0,1 procentního bodu proti třetímu kvartálu, ale zároveň o 0,1 procentního bodu lepší výsledek, než hlásil předchozí odhad. Celková osobní spotřeba byla naopak revidována níže na 2% růst z dříve hlášených +2,2 %.

Podniky nashromáždily zásoby v hodnotě 81,7 miliardy dolarů, což je mnohem více, než predikoval první rychlý odhad, který počítal se zásobami v hodnotě 68,6 miliardy dolarů. K revizi směrem nahoru přispěly nejvíce firmy z odvětví maloobchodu a těžaři. V důsledku revize sebraly zásoby z celkového růstu HDP jen 0,14 procentního bodu, podle předchozího odhadu to bylo 0,45 procentního bodu.

Výdaje firem na vybavení klesly podle zpřesněného odhadu méně, než se čekalo - pouze o 1,8 % oproti předchozímu odhadu 2,5% poklesu.

Nezvykle teplé počasí snížilo poptávku po zimním oblečení a topení, v lednu se však podle všeho poptávka vzpružila spolu s návratem chladnějšího počasí. Podle současných predikcí by v prvním čtvrtletí měla americká ekonomika expandovat tempem 2,5 %.

Údaje zároveň potvrdily, že za celý loňský rok se HDP největší světové ekonomiky zvýšil o 2,4 %. Bylo to stejné tempo jako v roce 2014.

Ke zlepšení výkonu v posledním kvartálu přispěl také o něco nižší obchodní deficit, který snížil růst HDP o 0,25 procentního bodu. Také podnikatelské investice klesly pomalejším tempem, než statistici odhadovali v lednu.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama