Čína snížila požadavek na povinné rezervy bank o půl procentního bodu na 17 %

| redakce

Čínská centrální banka v pondělí oznámila, že s platností od úterý sníží o půl procentního bodu úroveň vkladů, které u ní musí mít jako rezervu uložené komerční banky. Banka chce tímto krokem podpořit zpomalující ekonomiku. K podobnému opatření přikročila popáté od loňského února.

Analytici odhadují, že nejnovějším krokem se do ekonomiky uvolní finanční prostředky ve výši zhruba 107 miliard jüanů (402 miliard Kč), které budou komerční banky moci využít na poskytování úvěrů.

Podíl rezerv největších státem vlastněných bank vůči vkladům se po pondělním kroku sníží na 17 %, stále však bude patřit ke zdaleka nejvyšším na světě.

"Smyslem je evidentně podpořit ekonomiku v době, kdy přetrvávají silné tlaky na pokles růstu," uvedl podle agentury AP ekonom Louis Kuijs ze společnosti Oxford Economics. "Tento krok naznačuje, že pro čínské vedoucí činitele zůstává klíčovým (hospodářský) růst," uvedl.

Čínská ekonomika stoupla loni o o 6,9 %, což bylo nejpomalejší tempo za 25 let. Čína se zpomalování ekonomického růstu snaží zastavit. Současný cyklus uvolňování měnové politiky je nejagresivnějším od finanční krize z let 2008/2009.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama